sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zamość

Betonowy schron straszy w centrum Zamościa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 stycznia 2010, 14:44
Autor: Bogdan Nowak

Gmach partii przy ul. Partyzantów miał być okazały. Budowę jednak wstrzymano, gdy zmieniły się wiatry polityczne. Od dziesiątków lat straszy ona mieszkańców Zamościa. Nie wygląda na to, że coś się może w najbliższym czasie zmienić.

– To miejsce kusi młodzież – złości się jeden z mieszkańców domu przy ul. Kosynierów. – Przedostają się jakoś przez siatkę i chodzą po tej ruderze. Kiedyś ktoś wpadnie do jakiejś dziury i dojdzie do tragedii! Te ruiny trzeba zburzyć!

A miało być pięknie. W 1969 r. powstał szeroko dyskutowany na łamach krajowej prasy pomysł budowy tzw. Nowego Centrum w Zamościu. Na ok. 19 ha między ul. Partyzantów, Peowiaków i Wyszyńskiego planowano wybudować nowoczesne centrum usługowo-handlowe. Zaprojektował go zespół architektów pod kierunkiem Jacka Jedynaka.

Nowe Centrum miało nawiązywać do układu urbanistycznego zamojskiego Starego Miasta. Przy placu centralnym miały stanąć dwa kina na 800 miejsc, domy towarowe oraz… teatr dramatyczny. Przy bocznych ulicach zaplanowano też hotele, banki, komendę milicji oraz połączone dworce PKS i PKP ze schowaną w tunelu linią kolejową. Nad wszystkim miał górować 20-piętrowy wieżowiec Miejskiej Rady Narodowej.

Zmieniły się polityczne wiatry i takie centrum nigdy nie powstało. Jednak nie wszystko przepadło. Udało się postawić m.in. dom kultury, budynek milicji oraz rozpoczęto budowę gmachu partii przy ul. Partyzantów.

– Ten budynek zaczął powstawać pod koniec lat 70. – ocenia Piotr Kurzępa, przewodniczący zamojskiego os. Partyzantów, opozycjonista z lat 80. – Wpakowano tam mnóstwo betonu i stali. Podobno są tam dwa piętra piwnic i schron atomowy. Gdy upadł komunizm, budowę wstrzymano. I co? Od ponad 20 lat straszy mieszkańców miasta.

Ul. Partyzantów jest jedną z najważniejszych arterii w mieście, a ruiny gmachu partii straszą akurat w jej najważniejszym punkcie (m.in. naprzeciwko Zamojskiego Domu Kultury). Stoją na ponad pół hektarowej działce, za chylącą się we wszystkie strony drucianą siatką. Całość wygląda obskurnie.

Teren należy wprawdzie do Skarbu Państwa, ale jego zarządcami są Poczta Polska oraz TP S.A. Nie mogą jednak majątkiem dysponować.

– Dawni właściciele gruntów domagają się ich zwrotu – tłumaczy Krzysztof Stopyra, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarowania Nieruchomościami zamojskiego UM. – Sprawy toczą się w trybie administracyjnym. Część działek udało się odebrać. Jednak te procedury są czasochłonne.

Czy "zaniechany” gmach partii pójdzie w prywatne ręce?. – Póki co, tego budynku oraz gruntów bezpośrednio przylegających to nie dotyczy – wyjaśnia dyrektor Stopyra. – Niewykluczone, że to się może jednak zmienić. Ale sytuacja jest patowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
matiking22
WWW
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 czerwca 2017 o 23:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bywam tam codziennie, nic nie straszy fajna miejscówa
Rozwiń
matiking22
matiking22 (11 lutego 2017 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajnie tam jest byłem tam dużo bezdomnych chodzi
Rozwiń
WWW
WWW (26 października 2010 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam
wie ktoś coś o właścicielach kim oni są?
Rozwiń
Gość
Gość (19 stycznia 2010 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przenieść tam boksy handlowe spod Nadszańca
Rozwiń
adik
adik (19 stycznia 2010 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwalić ten bunkier!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!