wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Bez gumiaków strach tam iść

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2007, 16:36
Autor: Bogdan Nowak

Gdy spadnie deszcz, mieszkańcy zamojskiego osiedla Rataja toną w błocie i ogromnych kałużach.

Podczas suszy, przedzierają się natomiast przez tumany kurzu. Ostatnio puściły im nerwy. Wysłali swoją delegację na sesję Rady Miejskiej i wylali przed władzami wszystkie żale.

Przy ul. Żabiej na osiedlu Rataja mieszkają cztery rodziny. Mieszkańcy sami prowizorycznie utwardzili część drogi. Podczas jesiennych szarug z trudem przedzierają się przez osiedle.
- Nasza ulica jest tylko na mapie, bo w rzeczywistości nie istnieje - złości się Andrzej Nizioł z Żabiej. - Żyje nam się tutaj fatalnie. Trudno chodzić, jeździć i... być spokojnym. Wielokrotnie mówiliśmy o tym na zebraniach osiedlowych, pisaliśmy do władz i gdzie się dało. Bez skutku. Tak jest od lat!
Mieszakańcy Żabiej nie są w swoich żalach odosobnieni.
- Mamy kilkadziesiąt nieutwardzonych ulic, a o chodnikach możemy pomarzyć - mówił na ostatniej sesji Lucjan Wójtowicz, mieszkaniec os. Rataja. - Wychodząc z domów, zapadamy się w błoto. Do niektórych domów nawet pogotowie nie dojedzie. Takie są wyboje! To niedopuszczalne w 70-tysięcznym mieście.
Na osiedlu Rataja żyje kilka tysięcy osób. Jest tutaj 30 ulic, które nigdy nie widziały drogowców. Wprawdzie w tym roku wykonano nową nawierzchnię przy ul. Swobodnej, Zagrodowej i Górnej oraz przebudowano odcinki dróg przy Granicznej i Powiatowej (koszt tych inwestycji to ok. 12 mln zł.), ale to była tylko kropla w morzu potrzeb. - Budowa dróg na tym osiedlu powinna być priorytetem - apelował do radnych Wójtowicz. - To błoto jest dla Zamościa wstydem!
Czy na osiedlu Rataja powstaną nowe drogi?
- Właśnie opracowujemy program przebudowy i modernizacji zamojskich ulic na lata 2009-2011 - tłumaczy Stanisław Flis, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego UM w Zamościu. - Nie wiadomo, jakie ulice się w nim znajdą, ale os. Rataja nie powinno być pokrzywdzone. Program będzie gotowy już w lutym.
Ulica Łubinowa była jednak przewidziana do budowy w 2008 r. Czy z tego zrezygnowano?
- Budowę zaplanowano trzy lata temu - tłumaczy Stanisław Flis. - Od tego czasu koszty materiałów budowlanych wzrosły. Dlatego z części inwestycji będziemy musieli się wycofać. Nie wiadomo jednak czy Łubinowa wypadnie z planów... Budżet będzie uchwalony pod koniec grudnia i wtedy się to okaże.
Urzędnik wyjaśnia, że drogi osiedlowe nie mogą być finansowane ze środków unijnych, dlatego pieniądze na nie trudniej wygospodarować... - Na razie mieszkańcy os. Rataja muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość - podpowiada.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!