piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Bezcenne freski na pastwę losu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2007, 18:39

Przez zaniedbania administratora i brak reakcji konserwatora zabytków całkowitemu zniszczeniu uległy unikatowe na skalę ogólnopolską freski w kaplicy

Hulimków - alarmują nasi Czytelnicy. Chodzi o zabytkową kaplicę w Mycowie.

Myców to wieś w gminie Dołhobyczów przy granicy z Ukrainą. W polach nad cmentarzem greckokatolickim góruje secesyjna kaplica grobowa Hulimków, byłych właścicieli majątku.
Zabytek jest w opłakanym stanie: dziurawy dach, wypadające okna, przechylony krzyż na kopule. Przez szpary w drzwiach widać połamane ławki, a na ścianach resztki fresków. Witraż przedstawiający Chrystusa upadającego pod ciężarem krzyża wybili poszukiwacze skarbów.
Za obiekt od 1995 roku odpowiada Nadleśnictwo Mircze. - Ale my zajmujemy się gospodarką leśną, a nie zabytkami - mówi Krzysztof Krupa, zastępca nadleśniczego w Mirczu. - Nie możemy z funduszu leśnego lub ze sprzedaży drewna sfinansować renowacji. Dla nas jest to mienie zbędne.
Niewiele w tej sprawie zrobił konserwator zabytków. - Od 2000 r. prowadzimy kontrole, lustracje obiektu pod kątem podjęcia przez właściciela prac remontowych.

Po naszej interwencji właściciel obiektu zadeklarował przeprowadzenie remontu dachu wraz z naprawą gzymsów. To powinno zabezpieczyć kaplicę przed zamakaniem - informuje Grażyna Żurawicka, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu. Dodaje, że dziewięć lat temu wystąpili do generalnego konserwatora zabytków o dotację na prace konserwatorskie przy witrażu i płaskorzeźbie w mycowskiej kaplicy, ale ich wniosek rozpatrzono negatywnie.
Nadleśnictwo Mircze chętnie pozbyłoby się problemu. Myśli o przekazaniu zabytku na cele sakralne. - Ale to byłby dla nas duży ciężar - kręci głową ks. Józef Czaus, proboszcz ze Żniatyna. - Mamy pod opieką nie tylko kościół parafialny, ale i stare cerkwie w Dłużniowie, Chłopiatynie, Mycowie i Wyżłowie. Pomogliśmy nadleśnictwu ogrodzić cmentarz w Mycowie i zamurować wejście do krypty.
Ponadstuletni zabytek
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!