sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zamość

Na uczniów, którzy wracają po feriach zimowych do szkoły, czeka niespodzianka. Właśnie dzisiaj upływa termin składania wniosków o stypendia socjalne.

Tak stanowi ustawa zmieniająca system pomocy materialnej w szkołach. Dlaczego zainteresowani dowiedzą się o tym dopiero dzisiaj? Bo placówki oświatowe na Zamojszczyźnie otrzymały kopie nowych przepisów już po rozpoczęciu ferii. Urzędnicy nie kryli zdenerwowania. – Bo jak zawiadomić uczniów, kiedy nie chodzą do szkoły? – pyta Elżbieta Bork z Urzędu Miasta i Gminy Krasnobród.
Co z tym fantem zrobić? – W wyjątkowych wypadkach termin przyjmowania wniosków można przedłużyć, dlatego zbierzemy je 1 lutego ze wsteczną datą – zapowiada Marek Pawluk, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie, do którego uczęszcza 380 uczniów.
Bez zamieszania jednak się nie obędzie, bo według przewidywań dyrektora o pomoc materialną będzie ubiegać się co trzeci uczeń tej placówki. W zamojskim magistracie zapewniają, że nie ma pośpiechu. – Termin na składanie wniosków przedłużymy o dwa tygodnie, bo tyle trwały ferie, a w związku z tym nie było możliwości zawiadomienia uczniów o zmianie przepisów – uspakaja Kazimierz Chrzanowski, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Zamość.
Do końca marca władze samorządy muszą opracować regulaminy przyznawania stypendiów. To nie będzie takie łatwe. – Regulaminy będą skomplikowane, bo uczeń nie dostanie pieniędzy do ręki, a jedynie dofinansowanie do pomocy naukowych lub zajęć pozalekcyjnych – wyjaśnia Anna Florkiewicz, inspektor ds. oświaty Urzędu Miasta Biłgoraj.
Minimalna stawka miesięczna stypendium ma wynieść 44,80 zł. O pieniądze będą mogli się starać uczniowie z rodzin, w których miesięczny dochód na członka rodziny wynosi najwyżej 316 zł. Według informacji, jakie uzyskaliśmy w zamojskim magistracie, w Hetmańskim Grodzie jest dokładnie 1.791 uczniów kwalifikujących się do takich takiej pomocy. Kiedy samorządy otrzymają pieniądze z centralnego budżetu na wypłatę świadczeń? Nie wiadomo.

Pomoc po nowemu


Nowe zasady pomocy materialnej dla uczniów znalazły się w obowiązującej od początku tego roku Ustawie o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz.U.04.281.2781). Wnioski o stypendia, które będą wypłacone z wyrównaniem do końca roku szkolnego, można składać do 31 stycznia. Uczniowie nie dostaną pieniędzy do ręki, ale jedynie dofinansowanie np. podręczników. Obok stypendium socjalnego (od 48,80 do 112 zł miesięcznie) nowe przepisy wprowadzają zasiłek szkolny (do 280 zł), który będzie wypłacany w razie wypadków losowych oraz stypendium motywacyjne za wyniki w nauce (do 112 zł na semestr).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!