czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Biłgoraj: Burmistrz obiecuje remont starego cmentarza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2009, 12:36
Autor: Bogdan Nowak

Zdewastowaną bramę zdobią wielkie napisy: "Fabryka Małp” oraz "Niech żyje Robert Smith i The Cure”. Obiecanych remontów jakoś nie widać.

- Te mazaje na bramie są od wielu lat - zapewnia 40-latek z Biłgoraja, stojący na pobliskim przystanku. - Ludzie się do nich przyzwyczaili. Tak, że to chyba nikomu nie przeszkadza… Jednak dumni być z tego raczej nie możemy.

Ten stary cmentarz wygląda źle. Nie użytkowano go od końca XIX w., ale został zamknięty pod koniec lat 50 ub. wieku. W 1970 r. wydano decyzję o jego likwidacji. Nikt się do tego nie kwapił. Siedem lat później wpisano go do rejestru zabytków i ochroną prawną. Cmentarz ocalał.

Zapomnieli o przodkach

Teraz jest zupełnie zapomniany, chociaż znajduje się zaledwie kilkaset metrów od centrum Biłgoraja. Można tam wejść przez zdewastowaną, pomazana sprayem bramę (to tzw. domek grabarza, zrekonstruowany w latach 80. ub. wieku).

Na samym cmentarzu ocalało kilkadziesiąt nagrobków. Większość jest jednak połamana i poniewiera się po cmentarzu. Na niektórych można jeszcze odczytać XIX-wieczne inskrypcje. Cmentarz nigdy nie był ekshumowany. Niektóre groby zapadły się i można zajrzeć do środka.

- Nadal są tam przecież szczątki naszych przodków - denerwuje się 70-letnia Józefa Sokal, mieszkanka domu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju. - Im należy się szacunek! Dwa lata temu kilkuset mieszkańców miasta zebrało w tej sprawie podpisy. Domagaliśmy się remontów na cmentarzu. Bez skutku. To przykre.

Burmistrz obiecywał

Biłgorajski magistrat rzeczywiście przymierza się do remontu. Dwa lata temu Ryszard Korniak, zastępca burmistrza miasta zapewniał nas, że część historyczna nekropolii zostanie uporządkowana.

Miał powstać nowy płot i latarnie. Miasto zamierzało też wznowić pochówki. Miało tam być wydzielone miejsce na 1,5 tys. grobowców oraz na 150 urn w tzw. kolumbarium (to nowatorski pomysł na Zamojszczyźnie). Dlaczego dotąd nic się tu nie zmieniło?

- Przetarg został rozstrzygnięty i roboty ruszą pełną parą - zapewnił nas dzisiaj Ryszard Korniak. - Na razie został rozebrany stary płot. Do czerwca zostanie wykonany pierwszy etap prac. Miasto wyda na to 700 tys. zł.

Odnowiona zostanie brama, powstanie część ogrodzenia i droga dojazdowa. Cmentarz zostanie od nowa wyświęcony i znajdą się tam miejsca na nowe, dwupoziomowe grobowce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jsl
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jsl
jsl (18 marca 2009 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie burmistrzu naprawdę czas już coś z tym zrobić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!