czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Biskup tylko zapytał, miasto oddaje mu kamienicę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2009, 13:59
Autor: BOGDAN NOWAK

Wystarczyło, że biskup zapytał o kamienicę, a miasto natychmiast zmieniło plan zagospodarowania przestrzennego tak, by do "Generałówki” mogła się wprowadzić kuria diecezjalna.

Decyzja zapadła na ostatniej sesji, gdy radni uchwalili "przystąpienie” do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Zamościa. Jednym z punktów była zamiana przeznaczenia funkcji staromiejskiej kamienicy przy ul. Kościuszki 7 z mieszkalnej na usługi sakralne. Skąd taki pomysł?

- Biskup Wacław Depo wystąpił do nas z zapytaniem czy nie udałoby się z "Generałówki” zrobić jego siedziby - tłumaczy Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. - Uznalibyśmy, że to dobry pomysł, bo ten unikatowy budynek będzie odnowiony bez angażowania w to miejskich pieniędzy. Radni taką zmianę uchwalili.

Teraz zmiany w planie zostaną wprowadzone (przez architektów wybranych w przetargu), a potem radni będą ten plan uchwalać. Jeśli go przyjmą, kuria dostanie budynek w tzw. trybie bezprzetargowym. - To zgodne z przepisami - zapewnia Garbula.

le nie wszystkim się to podoba. Radny Wiesław Nowakowski (SLD) uważa, że oddawanie kurii "Generałówki” to zły pomysł. - To jeden z najpiękniejszych budynków Zamościa. Znajduje się w atrakcyjnym miejscu. Pozbycie się kamienicy, w taki sposób, nie będzie dla miasta korzystne - przekonuje. Dlaczego więc pomysł poparł? Bo w uchwale, za którą podniósł rękę uwzględniono wiele innych, istotnych dla miasta zmian.

Są też inne wątpliwości. - Punkt dotyczący zmiany przeznaczenia kamienicy wprowadzono do projektu… podczas sesji, w jednej z przerw - przypomina sobie radny Dariusz Zagdański, szef klubu PiS.

- Byliśmy tym zaskoczeni. Dlatego trudno mi powiedzieć czy to jest dla miasta dobre czy nie. Muszę to jeszcze rozważyć.

Ale klamka zapadła. Czy w "Generałówce” biskup zamojsko-lubaczowski będzie miał swoją nową siedzibę? - Sprawa, o której pan mówi… nie jest wyssana z palca - tłumaczy ks. Adam Firosz, kanclerz kurii diecezjalnej w Zamościu.

- Pytaliśmy magistrat o kamienicę na cele kościelne. Mogłoby tam powstać np. muzeum diecezjalne, czy katedralne. Ale tego konkretnego miejsca nie znam. Pytaliśmy o "jakąś” kamienicę.

W kamienicy mieszka kilkanaście rodzin. Po przekazaniu budynku kurii, będą się musieli wyprowadzić (miasto obiecuje im mieszkania zastępcze). Lokatorzy specjalnie zmartwieni tą perspektywą nie są.

- Miasto zupełnie zapuściło ten budynek. Grzyb jest wszędzie. Żyję w 70-metrowym, ale mam dość takich luksusów. Marzę o innym mieszkaniu - mówi jedna z lokatorek

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Były Mieszkaniec
kil
buła
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Były Mieszkaniec
Były Mieszkaniec (4 października 2009 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dopiero dowiedziałem się o tym, że budynek przeznaczono dla kleru i jestem zbulwersowany. Zamość zmienia się w miasto kościelne, jest jeden pałac, pozamykany, w którym nic nie można załatwić. Pieniądze na remont kamienicy Zamoyskiego się znalazły a tu brak i nie ma przetargu. Nie remontowano bo 'gorsi' ludzie tam mieszkali wg nich. Ludzie, którym nie zapewniono dobrych warunków, a na pewno nie wszyscy są osobami, którzy swe mieszkania zapuszczali.

Ostatnio, jak się dowiedziałem, biskup się bawił podczas swoich imienin organizując imprezę, a ludzie mają problemy z dostaniem datków i jedzenia, żywność się marnuje i ją wyrzucają zamiast rozdać, na kościelnych śmietnikach leżą butelki po dobrych i drogich trunkach. Księża mają się zmieniać też bodaj co kilka lat w parafiach a np. taki Marek Dobosz siedzi od niepamiętnych czasów i panoszy się, jego pora odejść nadeszła już dawno. Ze starówki niedługo zrobią getto. Wszystkie przestępstwa są wyciszane.

Zamoyski ma zaniedbany pałacyk w okolicach Łabuń, niech ten sobie wezmą. Zamiast budować Uniwersytet, aby kształcić ludzi szerzą kler i kłamstwa, budując kolejne kościoły.

Czy nie można temu zaradzić? Ludzie powinni od razu się zebrać i zorganizować strajk pod ratuszem przeciw rozbieraniu miasta. Sprawę trzeba podać do rozpatrzenia przez instancję wyższą, trzeba przeciwdziałać bezprawnemu wkraczaniu kleru.

Nawołuję wszystkich mieszkańców do walki przeciw temu co tu się dzieje. Nie dziwię się, że inteligencja ucieka z miasta, skoro szerzy się obłuda, nie ma miejsca dla biednych, którym nie zapewnia się odpowiednich warunków a potem osądza, że popełniają przestępstwa. Tylko kościoły, adwokaci i apteki w mieście wyrastają jak grzyby po deszczu.
Rozwiń
kil
kil (2 marca 2009 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Swoją drogą, jak można było taki piękny budynek zaniedbać? Miiasto się nie spisało.
Rozwiń
buła
buła (1 marca 2009 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powszechnym zdaniem obcokrajowców o Polsce jest to, że naszym wkładem w dziedzictwo światowe jest architektura kościelna. Ich ilość, a przede wszystkim kształt i forma są niepowtarzalnymi. Przynajmniej tutaj nie widać kryzysu na przestrzeni PRuL, III i IV RP. Kościółek zresztą ma dobre zabezpieczenie, bo taca, pensje państwowe-niewielkie ale są, no i największym jest benificjentem dopłat unijnych do..... ziemi. Stąd tak dzisiaj im sie ta unija podoba. Heh. A co do generałówki, to biskupówka też ładnie brzmi, a lud zamojski jest bogaty i tak jak pisał któryś tam przedmówca, będą przyjeżdzały wycieczki (podał przykład Kielc), by podziwiać pałac biskupi....., bo przecież w Zamościu, to nic nie ma.
Na bazie takich postów wierzę, że biskup dopnie swojego. Poddanczość takich ludzi poraża. Nie da taki dziecku, zabierze miche psu, rzuci na zbożny cel.
Rozwiń
Oko Boże
Oko Boże (1 marca 2009 o 07:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STYX napisał:
Chetnie odstrzelę jajca tym którzy dali czarnuchowi kamienicę !!! Dla mnie to gnoje !!!

No STYX -ostro, bardzo ostro, ale jest to Twoja reakcja emocjonalna. Rozumiem to, chociaż nie bardzo mi się >podobuje< Fakt jest faktem. Zaś za jakiś tam czas będzie się mówiło z ambon....." Nie chciał brać, ale mu na siłę dawali, by ratował ruderę i przywrócił ją do ładu chrześcijańskiego. Oczywiście zrobił miastu dobry uczynek. A, że kosztem zbłąkanych owieczek bożych będzie budował pałac, to już >insza szprawa< Tak wygląda XXI wiek na kresach. Ale z czegoś to przecież wynika. To konsekwencje od lat wbijania w łby- posłuszeństwa do pana, wójta i przede wszystkim plebana. A zaś zwierzę domowe można trzymać na łańcuchu, bić pałą i dawać mało żarcia, by by >łostry< Ot i cała filozofia panowania nad owieczkami.
Rozwiń
STYX
STYX (28 lutego 2009 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chetnie odstrzelę jajca tym którzy dali czarnuchowi kamienicę !!! Dla mnie to gnoje !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!