poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Biskup Wacław Depo opuści diecezję zamojską?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2011, 12:30
Autor: (AK)

Biskup Wacław Depo i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski<br />
<br />
 (ARCHIWUM DW)
Biskup Wacław Depo i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski

(ARCHIWUM DW)

Biskup Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, wymieniany jest wśród kandydatów na objęcie diecezji w Częstochowie.– Nie mam żadnych dokumentów w tej sprawie, więc niczego nie będę komentował – tak ks. Adam Firosz, kanclerz kurii diecezjalnej w Zamościu zareagował na pytanie o ewentualne opuszczenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej przez jej obecnego ordynariusza.

Tymczasem wczorajsza Gazeta Wyborcza podała, że biskup Wacław Depo zostanie z Zamościa przeniesiony na pewno. Podobno jest jednym z kandydatów do objęcia funkcji po odchodzącym na emeryturę abp. Stanisławie Nowaku z Częstochowy.

Mimo iż kuria tych informacji nie potwierdza, to coś na rzeczy jednak jest. Ksiądz Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojskiej tych informacji nie potwierdził, ale powiedział nam: – Czekamy na decyzję Nuncjatury Apostolskiej. To w każdej diecezji jest jedyną kwestią wiążącą – stwierdził biskup.

Wśród kandydatów "na Częstochowę " wymienia się również bp. Piotra Liberę z Płocka i bp. Andrzeja Dziubę z Łowicza.

Biskup Wacław Depo ma 58 lat. Pochodzi z Szydłowca k. Radomia. Tam zdał maturę, by później wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Bezpośrednio po świeceniach kapłańskich, które przyjął w 1978 roku został wikariuszem w parafii Stromiec koło Białobrzegów Radomskich.

Studiował na KUL, gdzie obronił pracę magisterską i zrobił doktorat na temat "Chrystus kerygmatyczny w nauce M. Kohlera”. Później był ojcem duchownym diakonów w Radomiu, także duszpasterzem akademickim w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu oraz m.in. wykładowcą teologii dogmatycznej, ekumenicznej i wstępu do teologii w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Radomiu, którego rektorem został w 1990 r.

Ks. Wacław Depo był też przewodniczącym Metropolitalnego Zespołu ds. II Synodu Plenarnego oraz członkiem Komisji Rektorów ds. Ratio studiorum, przewodniczącym Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. W maju 2006 roku został współprzewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja ze strony Konferencji Episkopatu Polski.

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował go Biskupem Zamojsko-Lubaczowskim. Rok później biskup Depo został wykładowcą w Katedrze Personalizmu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Coach Outlet
Wredny Staruch
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 stycznia 2012 o 04:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Most resistant to the letter [url=http://www.bagsmalltrade.com]wholesale designer bags[/url]
is to satisfy the searching desires [url=http://www.creditbagsstoretrade.com]coach outlet store[/url]
Fashion generous [url=http://www.nfljerseysmalltrade.com]authentic nfl jerseys[/url]
No substitute for beautiful [url=http://www.topmallhomebags.com]coach handbags on sale[/url]
Top fashion [url=http://www.topcreditbagsonline.com]coach bags outlet[/url]
Preferential new very low prices[url=http://www.topcoachmalltrade.com]coach outlet store online[/url]
Cheap and good-looking [url=http://www.topbagscredit.com]coach bags on sale[/url]
The most popular topic this yeare [url=http://www.topjerseysmalltrade.com]authentic jerseys suppliers[/url]
Fashion generous [url=http://www.topnfljerseysmalltrade.com]nfl jerseys from china[/url] Very glad that you buy
Rozwiń
Coach Outlet
Coach Outlet (30 grudnia 2011 o 06:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HONOLULU — Fortifying one[url=http://www.chanel-bags-storee.org/]Chanel Bags[/url] of its key allies in the Persian Gulf,[url=http://www.coach-factory-outlett.org/]Coach Factory Outlet[/url] the Obama administration announced[url=http://www.coachbagsoutleti.org/][spam][/url] a weapons deal with Saudi Arabia [url=http://www.coachfactoryoutletbags.org/]Coach Outlet[/url]on Thursday, saying it had agreed to sell[url=http://www.coachsoutlet-store.org/]Coach Outlet Store[/url] F-15 fighter jets valued at nearly $30 [url=http://www.coachs-factorys-outlet.org/]Coach Factory Outlet[/url]billion to the Royal Saudi Air[url=http://www.coachfactoryoutletonlinee.org/]Coach Factory Online[/url] Force. The agreement, and the[url=http://www.coachoutlets-bags.net/]Coach Outlet[/url] administration’s parallel plans to [url=http://www.coachsbags-outlet.net/]Coach Outlet[/url]press ahead with a nearly $11[url=http://www.outlet-coachfactory.org/]Coach Factory Outlet[/url] billion arms deal for Iraq, despite [url=http://www.online-coach-outlet.net/][spam][/url]rising political tensions there, is dramatic evidence
[url=http://www.coach-onlines-outlet.net/]Coach Factory Outlet[/url]
Rozwiń
Wredny Staruch
Wredny Staruch (18 grudnia 2011 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Mirek' timestamp='1323874867' post='570502']
Diecezja Zamojska, a raczej księża się cieszą natomiast Diecezja Lubelska zaczyna traktować na serio reklamę "Ucieknij przed Budzikiem" bo miałby być upragnione zmiany po śp., a tu ta sama ekipa ludzi wokół doradza, jak Tomuś, Tadzio, Rysio, Wojtuś, Lesio czy Krzysio. Zatem niech się nie cieszy Zamość bo może jeszcze płakać
[/quote]

Frustracie
Rozwiń
Rafał
Rafał (14 grudnia 2011 o 18:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Lublinie nowy Budzik pokazał, że zaczął otaczać się starą ekipą i wydaje się na szczęśliwego. Ich opinia to samoój na przyszłość. Bł Emmerich powiedziała, że nadmierne wychwalanie kogoś, to moim zdaniem autentyczne ograbianie i krzywdzenie tego, komu się prawi nienależne mu komplementy. Zatem ta ekipa która mu teraz radzi jest przez niego lubiana, ale czy ONI wszyscy wierzą w życie wieczne???
Módlmy się za Bp. Budzika i mądre decyzje
Rozwiń
wierzący....
wierzący.... (14 grudnia 2011 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gorzej napewno nie będzie, chyba że nowy zostawi tych samych doradców przy korycie. Wtedy przegra szanse i dużo straci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!