Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 maja 2010 r.
10:03
Edytuj ten wpis

Biskup Wacław Depo otrzyma odznaczenie od AK

Autor: Zdjęcie autora (lew)
0 9 A A

Honorowa "Odznaka Zasługi w pracach na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość” będzie przyznawana weteranom oraz osobom i instytucjom współpracujących ze związkiem. Pierwszą otrzyma w niedzielę ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prace nad ustanowieniem odznaczenia trwały prawie dwa lata. Zarząd Główny ŚZŻAK na czele ze śp. prezesem Czesławem Cywińskim pozytywnie odniósł się do tej idei. Komisja Heraldyczna pozytywnie zaopiniowała wzór odznaki i regulamin jej nadawania.

Odznaka – w drodze uchwały Prezydium Zarządu Okręgu ŚZŻAK – przyznawana będzie za zasługi i aktywność w pracach związku oraz szczególne osiągnięcia w realizacji jego celów statutowych.

– Dodatkowo stanowić szczególne wyróżnienie dla przedstawicieli instytucji i osób współpracujących ze związkiem w zakresie krzewienia etosu AK i postaw patriotycznych wśród społeczeństwa – informuje poseł Sławomir Zawiślak, prezes zamojskiego okręgu ŚZŻAK.

Pierwszą z numerowanych odznak zgodził się przyjąć ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Wśród wyróżnionych są również najwyżsi stopniem przedstawiciele Wojska Polskiego, w tym m.in. gen. Krzysztof Szymański, szef Zarządu Planowania Logistyki Sztabu Generalnego WP i gen. Jan Brzozowski, dowódca 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów w Lublinie, a także samorządowcy, m.in. Mieczysław Bartoń, wójt gminy Skierbieszów oraz Mariusz zając, burmistrz Tyszowiec.

W niedzielę odbędzie się w Zwierzyńcu tradycyjny Zjazd Żołnierzy 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej im. Ziemi Zamojskiej. W trakcie uroczystości zaplanowano m.in. wręczenie nowych odznak dla pierwszej grupy wyróżnionych.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
weteran / 14 grudnia 2011 o 19:05
pytam za co ta odznaka dla niego? czym sie zasluzyl? urodzil sie po wojnie, wojny na oczy nie widzial a odznaczenia?
Avatar
ost / 28 maja 2010 o 16:08
STYX napisał:
Jak sie nazywał ten sympatyczny zwierzak co zawijał sreberka ??? Mało dziecko wiesz o AK a warto popytać starszych ludzi, mógłbyś się zdziwić.

O znam a może to raczej znałem trochę osobiście ludzi , którzy słuzyli w Armii Krajowej , ratowali biednych mieszkańców przed wysiedleniami ze wsi zamojskich i było to zwycieskie bitwy a potem co dalej ? przyszło zmgac się chłopcom z lasu (jak już zmienili nazwę) z sowieckimi namiestnikami z UB czy NKWD na Polskę , Dzielni Chłopcy z AK Śpijcie w Pokoju , niech Bóg ma Was w opiece

O znam a może to raczej znałem trochę osobiście ludzi , którzy słuzyli w Armii Krajowej , ratowali biednych mieszkańców przed wysiedleniami ze wsi zamojskich i było to zwycieskie bitwy a potem co dalej ? przyszło zmgac się chłopcom z lasu (jak już zmienili nazwę) z sowieckimi namiestnikami z UB czy NKWD na Polskę , Dzielni Chłopcy z AK Śpijcie w Pokoju , niech Bóg ma Was w opiece rozwiń
Avatar
STYX / 27 maja 2010 o 10:11
Janusz napisał:
Witam bardzo raduje ta decyzja Armia Krajowa w czasie II wojny walczyła z okupantem niemieckim a pózniej także z sowieckim , oczywiscie po zakończeniu wojny i rozwiązaniu AK pod inną nazwą kontynuowała swą walkę o wolną i niepodległą Polskę.NIestety w tym czasie rządy w Warszawie objęli współpracownicy Stalina , Berii I Mołi polscy . Biskup Wacław Depo często pisze, broni, mówi o roli wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej czasów II wojny i okresu późniejszego także ta decyzja bardzo cieszy
pozdrawiam serdecznie
J

Jak sie nazywał ten sympatyczny zwierzak co zawijał sreberka ??? Mało dziecko wiesz o AK a warto popytać starszych ludzi, mógłbyś się zdziwić.

Jak sie nazywał ten sympatyczny zwierzak co zawijał sreberka ??? Mało dziecko wiesz o AK a warto popytać starszych ludzi, mógłbyś się zdziwić. rozwiń
Avatar
Pan OD Historii / 27 maja 2010 o 09:34
Tia, kaczyński "adorował" też "Ognia".
I podobnie jak on - bandyta czy biskup - ja też różnicy nie widzę.
Avatar
ost / 27 maja 2010 o 09:07
akurat ten temat to mnie interesuje, czytałem ksiązkę na Lubelszczyznie miała miejsce bitwa w lesie stockim z końcem maja 1945 , gdy AK delegatura sił zbrojnych pokonała najmników Stalina z UB i NKWD mimo ,że partyzanci mieli 4 razy mniej ludzi - AK odniosła zwycięstwo. a wiecie jak sie nazywala taka komórka UB w Lublinie? - Wydział do walki z bandydytyzmem !!
przywódcą AK był major Biernacki "Orlik" , którego ostatniego Święta Niepodległości 2009 L. Kaczyński odznaczył Krzyżem wielkim orderu Odrodzenia Polski , trochę ten prezydent zdąrzył zrobić
a że ten biskup taki patriota ? super
akurat ten temat to mnie interesuje, czytałem ksiązkę na Lubelszczyznie miała miejsce bitwa w lesie stockim z końcem maja 1945 , gdy AK delegatura sił zbrojnych pokonała najmników Stalina z UB i NKWD mimo ,że partyzanci mieli 4 razy mniej ludzi - AK odniosła zwycięstwo. a wiecie jak sie nazywala taka komórka UB w Lublinie? - Wydział do walki z bandydytyzmem !!
przywódcą AK był major Biernacki "Orlik" , którego ostatniego Święta Niepodległości 2009 L. Kaczyński odznaczył Krzyżem wielkim orderu Odrodzenia Polski , t... rozwiń
Avatar
STYX / 27 maja 2010 o 08:21
Gość napisał:
oj kochany , masz braki edukacyjne , słabo przykładaleś sie do nauki , szczególnie historii

Janusz, masz rację.To bardzo dobry pomysł z odznaczeniem naszego biskupa, popieram w stu procentach!!
Avatar
Gość / 26 maja 2010 o 22:37
Janusz napisał:
Witam bardzo raduje ta decyzja Armia Krajowa w czasie II wojny walczyła z okupantem niemieckim a pózniej także z sowieckim , oczywiscie po zakończeniu wojny i rozwiązaniu AK pod inną nazwą kontynuowała swą walkę o wolną i niepodległą Polskę.NIestety w tym czasie rządy w Warszawie objęli współpracownicy Stalina , Berii I Mołi polscy . Biskup Wacław Depo często pisze, broni, mówi o roli wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej czasów II wojny i okresu późniejszego także ta decyzja bardzo cieszy
pozdrawiam serdecznie
J

oj kochany , masz braki edukacyjne , słabo przykładaleś sie do nauki , szczególnie historii

oj kochany , masz braki edukacyjne , słabo przykładaleś sie do nauki , szczególnie historii rozwiń
Avatar
Janusz / 26 maja 2010 o 21:38
Witam bardzo raduje ta decyzja Armia Krajowa w czasie II wojny walczyła z okupantem niemieckim a pózniej także z sowieckim , oczywiscie po zakończeniu wojny i rozwiązaniu AK pod inną nazwą kontynuowała swą walkę o wolną i niepodległą Polskę.NIestety w tym czasie rządy w Warszawie objęli współpracownicy Stalina , Berii I Mołi polscy . Biskup Wacław Depo często pisze, broni, mówi o roli wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej czasów II wojny i okresu późniejszego także ta decyzja bardzo cieszy
pozdrawiam serdecznie
J
Avatar
STYX / 26 maja 2010 o 21:26
Towarzystwo Wzajemnnej Adoracji wymienia się proporczykami i klepie po tyłkach. Bratając się z przedstawicielem WARTYKANU, WIADOMO PO CZYJEJ STRONIE STOJACEGO W CZASIE II WOJNY ŚWIATROWEJ, KAŻE Z PODEJRZLIWOŚCIĄ PRZYJRZEĆ SIE KIM ZACZ OWA AK.
Avatar
weteran / 14 grudnia 2011 o 19:05
pytam za co ta odznaka dla niego? czym sie zasluzyl? urodzil sie po wojnie, wojny na oczy nie widzial a odznaczenia?
Avatar
ost / 28 maja 2010 o 16:08
STYX napisał:
Jak sie nazywał ten sympatyczny zwierzak co zawijał sreberka ??? Mało dziecko wiesz o AK a warto popytać starszych ludzi, mógłbyś się zdziwić.

O znam a może to raczej znałem trochę osobiście ludzi , którzy słuzyli w Armii Krajowej , ratowali biednych mieszkańców przed wysiedleniami ze wsi zamojskich i było to zwycieskie bitwy a potem co dalej ? przyszło zmgac się chłopcom z lasu (jak już zmienili nazwę) z sowieckimi namiestnikami z UB czy NKWD na Polskę , Dzielni Chłopcy z AK Śpijcie w Pokoju , niech Bóg ma Was w opiece

O znam a może to raczej znałem trochę osobiście ludzi , którzy słuzyli w Armii Krajowej , ratowali biednych mieszkańców przed wysiedleniami ze wsi zamojskich i było to zwycieskie bitwy a potem co dalej ? przyszło zmgac się chłopcom z lasu (jak już zmienili nazwę) z sowieckimi namiestnikami z UB czy NKWD na Polskę , Dzielni Chłopcy z AK Śpijcie w Pokoju , niech Bóg ma Was w opiece rozwiń
Avatar
STYX / 27 maja 2010 o 10:11
Janusz napisał:
Witam bardzo raduje ta decyzja Armia Krajowa w czasie II wojny walczyła z okupantem niemieckim a pózniej także z sowieckim , oczywiscie po zakończeniu wojny i rozwiązaniu AK pod inną nazwą kontynuowała swą walkę o wolną i niepodległą Polskę.NIestety w tym czasie rządy w Warszawie objęli współpracownicy Stalina , Berii I Mołi polscy . Biskup Wacław Depo często pisze, broni, mówi o roli wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej czasów II wojny i okresu późniejszego także ta decyzja bardzo cieszy
pozdrawiam serdecznie
J

Jak sie nazywał ten sympatyczny zwierzak co zawijał sreberka ??? Mało dziecko wiesz o AK a warto popytać starszych ludzi, mógłbyś się zdziwić.

Jak sie nazywał ten sympatyczny zwierzak co zawijał sreberka ??? Mało dziecko wiesz o AK a warto popytać starszych ludzi, mógłbyś się zdziwić. rozwiń
Avatar
Pan OD Historii / 27 maja 2010 o 09:34
Tia, kaczyński "adorował" też "Ognia".
I podobnie jak on - bandyta czy biskup - ja też różnicy nie widzę.
Avatar
ost / 27 maja 2010 o 09:07
akurat ten temat to mnie interesuje, czytałem ksiązkę na Lubelszczyznie miała miejsce bitwa w lesie stockim z końcem maja 1945 , gdy AK delegatura sił zbrojnych pokonała najmników Stalina z UB i NKWD mimo ,że partyzanci mieli 4 razy mniej ludzi - AK odniosła zwycięstwo. a wiecie jak sie nazywala taka komórka UB w Lublinie? - Wydział do walki z bandydytyzmem !!
przywódcą AK był major Biernacki "Orlik" , którego ostatniego Święta Niepodległości 2009 L. Kaczyński odznaczył Krzyżem wielkim orderu Odrodzenia Polski , trochę ten prezydent zdąrzył zrobić
a że ten biskup taki patriota ? super
akurat ten temat to mnie interesuje, czytałem ksiązkę na Lubelszczyznie miała miejsce bitwa w lesie stockim z końcem maja 1945 , gdy AK delegatura sił zbrojnych pokonała najmników Stalina z UB i NKWD mimo ,że partyzanci mieli 4 razy mniej ludzi - AK odniosła zwycięstwo. a wiecie jak sie nazywala taka komórka UB w Lublinie? - Wydział do walki z bandydytyzmem !!
przywódcą AK był major Biernacki "Orlik" , którego ostatniego Święta Niepodległości 2009 L. Kaczyński odznaczył Krzyżem wielkim orderu Odrodzenia Polski , t... rozwiń
Avatar
STYX / 27 maja 2010 o 08:21
Gość napisał:
oj kochany , masz braki edukacyjne , słabo przykładaleś sie do nauki , szczególnie historii

Janusz, masz rację.To bardzo dobry pomysł z odznaczeniem naszego biskupa, popieram w stu procentach!!
Avatar
Gość / 26 maja 2010 o 22:37
Janusz napisał:
Witam bardzo raduje ta decyzja Armia Krajowa w czasie II wojny walczyła z okupantem niemieckim a pózniej także z sowieckim , oczywiscie po zakończeniu wojny i rozwiązaniu AK pod inną nazwą kontynuowała swą walkę o wolną i niepodległą Polskę.NIestety w tym czasie rządy w Warszawie objęli współpracownicy Stalina , Berii I Mołi polscy . Biskup Wacław Depo często pisze, broni, mówi o roli wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej czasów II wojny i okresu późniejszego także ta decyzja bardzo cieszy
pozdrawiam serdecznie
J

oj kochany , masz braki edukacyjne , słabo przykładaleś sie do nauki , szczególnie historii

oj kochany , masz braki edukacyjne , słabo przykładaleś sie do nauki , szczególnie historii rozwiń
Avatar
Janusz / 26 maja 2010 o 21:38
Witam bardzo raduje ta decyzja Armia Krajowa w czasie II wojny walczyła z okupantem niemieckim a pózniej także z sowieckim , oczywiscie po zakończeniu wojny i rozwiązaniu AK pod inną nazwą kontynuowała swą walkę o wolną i niepodległą Polskę.NIestety w tym czasie rządy w Warszawie objęli współpracownicy Stalina , Berii I Mołi polscy . Biskup Wacław Depo często pisze, broni, mówi o roli wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej czasów II wojny i okresu późniejszego także ta decyzja bardzo cieszy
pozdrawiam serdecznie
J
Avatar
STYX / 26 maja 2010 o 21:26
Towarzystwo Wzajemnnej Adoracji wymienia się proporczykami i klepie po tyłkach. Bratając się z przedstawicielem WARTYKANU, WIADOMO PO CZYJEJ STRONIE STOJACEGO W CZASIE II WOJNY ŚWIATROWEJ, KAŻE Z PODEJRZLIWOŚCIĄ PRZYJRZEĆ SIE KIM ZACZ OWA AK.