środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Blok przy ul. Starowiejskiej w Zamościu ciągle zalewa woda

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

Mieszkańcy komunalnego bloku przy ul. Starowiejskiej w Zamościu boją się o swój dobytek. Ich mieszkania są notorycznie zalewane i podtapiane. Nie mogą się też doprosić remontów.

Wygląda na to, że nie mogą liczyć na pomoc. W mieście działa tzw. komisja zalewowa. Robi ona mapę podtopień dla całego Hetmańskiego Grodu. Bez niej pomocy nie będzie.

– Nasz blok został wybudowany w głębokich latach 70. po prostu z byle czego – denerwuje się jedna z mieszkanek tego budynku. – Było to takie prowizoryczne budownictwo socjalne. Żyje tutaj 12 rodzin. Wszyscy z niepokojem patrzą w niebo.

Dlaczego? Budynek nie ma piwnicy i jak tłumaczy został wybudowany na wątpliwych fundamentach.

Wiele ścian zrobiono z dykty. Balkony należące do parterowych mieszkań są na poziomie gruntu. Efekt jest taki, że gdy trochę popada woda wdziera się do lokali.

Mieszkańcy uszczelniają i barykadują balkonowe drzwi. Bez skutku.

– Jakiś czas temu ulica Starowiejska zamieniła się po deszczu w wielkie jezioro – żali się jeden z mieszkańców. – Studzienki nie nadążały z jej odprowadzeniem. Zalało nas. Niektórzy łodziami mogliby dopłynąć do własnych łóżek… Ta sytuacja może się powtórzyć. Boimy się tego.

W tym roku w Zamościu jest niezwykle wysoki poziom wód gruntowych. Miasto powołało specjalną komisję, która ma wspólnie z przewodniczącymi miejscowych osiedli stworzyć specjalną mapę podtopień.

– Chcemy wytypować najbardziej newralgiczne miejsca zalewowe – tłumaczył na ostatniej sesji Krzysztof Rusztyn, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Zamościu.

– Po analizie stosunków wodnych będzie można stworzyć lepszy system odwadniający dla całego miasta – dodał Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa. – Ale koszty inwestycji będą duże.

Czy mieszkańcy bloku przy ul. Starowiejskiej będą mogli liczyć na szybką pomoc?

– Najpierw trzeba poczekać na ustalenia komisji – tłumaczy Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Od jej ustaleń będzie zależeć ewentualna pomoc.

Mieszkańcy bloku są rozżaleni.

– Do tego czasu pięć razy nas zaleje – złości się jedna z kobiet. – Tak jest zawsze. Nam nie tylko leje się drzwiami, ale też oknami. Coś nie tak jest z rynnami. Zresztą cały blok jest zaniedbany i brudny. Wystarczy zobaczyć jak wygląda nasza klatka schodowa. Jest pełna liszajów i zacieków. Wszędzie odpadają tynki. Ciężko tak żyć.

Za mieszkańcami tego bloku ujęła się radna Zofia Piłat (SLD). – Tym ludziom powinniśmy pomóc – apelowała na sesji RM.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!