wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Bo to miasto idealne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 marca 2006, 20:35

W ramach programu promocji miasta latem odbędzie się w Zamościu I Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej: „Miasto Idealne – Miasta Niewidzialne”.

– Chodzi o miasta wymyślone na czystym terenie, takie jak Zamość, gdzie nie było wcześniej osady – tłumaczy Marcin Zamoyski, prezydent miasta Zamość.
Autorem pomysłu i kuratorem planowanej wystawy jest Sabrina van der Ley, dyrektor Międzynarodowych Targów Sztuki Współczesnej Art. Forum w Berlinie. Ze strony polskiej koordynatorem jest Anda Rottenberg, historyk i kurator wystaw, główna specjalistka do spraw promocji sztuki w Instytucie im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest promocja miejsc realizujących koncepcję teoretyków włoskiego renesansu – citta ideale. Takim miejscem jest także Poczdam, gdzie w sierpniu zamojska wystawa zostanie przeniesiona.
Zamość będzie stolicą światowej sztuki współczesnej od 17 czerwca do 22 sierpnia 2006 r. Do udziału w wystawie zaproszono artystów różnych pokoleń, reprezentantów całego świata od Wielkiej Brytanii po Palestynę, od Grecji po Kubę i Kanadę. Otwarciu biennale ma towarzyszyć sympozjum naukowe z udziałem krytyków, dziennikarzy, gości z kraju i zagranicy. Katalog wystawy ukaże się w wersji polsko-angielskiej oraz niemiecko-polskiej. Przewidziane są referaty uczestników i dokumentacja fotograficzna działań artystów. W kolejnych latach planowane jest rozwinięcie współpracy z innymi miastami o unikalnych walorach architektonicznych, stanowiącymi dziedzictwo kulturowe minionych epok. Podobne wystawy mają być organizowane także w Vila Real de San Antonio w Portugalii i we włoskiej Sabionetcie.
Wystawa będzie finansowana przez miasto Zamość oraz Instytut A. Mickiewicza w Warszawie. – Instytut Adama Mickiewicza proponuje, by było to przedsięwzięcie coroczne. My jesteśmy skromniejsi. Uważamy, że wystarczyłoby raz na dwa lata – poinformował nas Marcin Zamoyski. (zsaw)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!