środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Bo to wielki poeta był, choć dość mikrej postury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2006, 16:52
Autor: Bogdan Nowak

Zamość w ostatnich latach o nim trochę zapomniał. On też nie przepadał za tym miastem. Tutaj jednak powstały słynne zbiory jego wierszy: "Dziejba leśna” i "Napój cienisty”. Wiele osób nadal czytuje je z wypiekami na twarzy. Zamojscy wielbiciele poezji Bolesława Leśmiana powołali stowarzyszenie jego imienia.

To odpowiedź na apel Andrzeja Nowakowskiego, dyrektora krakowskiego Instytutu Książki. Wystosował go w ubiegłym roku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i instytucji zajmujących się kulturą. Przekonywał w nim, że rok 2007 powinien być poświęcony Bolesławowi Leśmianowi, a jego poezja powinna być promowana w Polsce i za granicą (jednym z pomysłów było ogłoszenie konkursu na najlepszy przekład jego twórczości). Okazją ma być 130 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci poety.
- Apel jest rozważany, ale decyzja jeszcze nie zapadła - zapewnił nas wczoraj Filip Memches z zespołu prasowego ministerstwa kultury.

Tymczasem w Zamościu inicjatywa padła na podatny grunt. Miłośnicy twórczości poety ostatnio nie próżnują. - Kilka dni temu odbyło się pierwsze spotkanie naszego stowarzyszenia w zamojskiej księgarni im. B. Leśmiana - mówi Eliza Leszczyńska-Pieniak, polonistka z III LO w Zamościu. - Uczestniczyło w nim kilkanaście osób. Byli to m.in. zamojscy plastycy, muzycy i poloniści. Zamierzamy organizować konkursy leśmianowskie, przygotować publikację poświęconą poecie, myślimy też o przygotowaniu projektu pomnika. Jakiego? Zobaczymy. To wielka sprawa!
Kolejne "założycielskie” spotkanie odbędzie się na początku grudnia. - Teraz zarejestrujemy stowarzyszenie i zaczniemy starania o fundusze na projekty - dodaje Bożena Formek, instruktor Zamojskiego Domu Kultury.
Urzędnicy z zamojskiego magistratu zapewniają, że rok 2007 będzie miał w Zamościu "przynajmniej charakter leśmianowski”.
- Mamy już kilka projektów na uczczenie poety. Zgłosiły je m.in. Stowarzyszenie "Renesans” i ZDK - mówi Jadwiga Machulewska, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych UM w Zamościu. - Pojawiają się m.in. pomysły na pomnik poświęcony poecie. Ostatni z nich to dorożka, z... którą Leśmian jest kojarzony. Nie wiadomo jak będzie ona wyglądać i gdzie stanie. Jedno jest pewne, autor "Napoju cienistego” w Zamościu nie został zapomniany.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!