sobota, 17 lutego 2018 r.

Zamość

Bodaczów: Miał być pomnik. Będzie tablica Szymona Tokarzewskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2010, 11:57
Autor: (gat)

W najbliższą niedzielę na ścianie kościoła pw. Najświętszego Serca w Bodaczowie (gm. Szczebrzeszyn) zostanie odsłonięta kamienna tablica poświęcona Szymonowi Tokarzewskiemu.

Mało kto wie, że ten działacz niepodległościowy, bliski współpracownik księdza Ściegiennego, za swoją działalność wielokrotnie więziony i zesłany na Syberię, urodził się właśnie Bodaczowie.

– Tej postaci należy się oddanie honoru. Zapracował sobie na to całym swoim życiem. Przecież walczył o wolną Polskę, o wolność słowa i wszystkie te ideały, które mamy – uważa Wanda Banach z Bodaczowa, która wymśliła, by w Bodaczowie postawić Tokarzewskiemu pomnik.

W zbiórkę pieniędzy na ten cel zaangażowane zostały miejscowe szkoły i harcerze. Udało się ich zebrać jednak za mało, by postawić pomnik. Ale pomysł upamiętnienia działacza nie przepadł.

W niedzielę nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wcześniej będą wystąpienia okolicznościowe, część artystyczna w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie i msza święta. Początek uroczystości o godz. 10.

O bohaterze

Szymon Tokarzewski urodził się 16 lipca 1823 w Bodaczowie. Za udział w spisku Księdza Ściegiennego w latach 1842 – 1844 został aresztowany w 1846 roku i osadzony w Cytadeli Warszawskiej.

Po procesie został skazany na 1000 pałek i 10 lat katorgi. Dnia 17 czerwca 1848 roku wysłano go z grupą więźniów politycznych na katorgę do Omska, dokąd dotarli idąc piechotą w 1849 roku.

Dzięki amnestii z okazji objęcia tronu Rosji przez Aleksandra II Szymon w 1857 roku powrócił do kraju.
W 1862 Szymon został powtórnie aresztowany za udział w ruchu patriotycznym i zesłany na katorgę w głąb Rosji do Aleksandrowska nad Amurem.

Powrót z zesłania nastąpił po amnestii z powodu manifestu koronacyjnego cara Aleksandra III, o czym zawiadomiono Tokarzewskiego 15 sierpnia 1883 roku.

Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie i ożenił się z córką swojego przyjaciela z cytadeli warszawskiej Józefa Leszczyńskiego herbu Belina – Haliną Leszczyńską.

W ostatnich latach swego barwnego życia, przy ofiarnej pomocy żony, spisał swoje wspomnienia, które zostały wydane drukiem już po jego śmierci: "Siedem lat katorgi”, "Ciernistym szlakiem”, "Pośród cywilnie umarłych, "Katorżnicy", "W roku 1863”, "Na tułactwie”, "Zbieg”, "W ucieczce”, "Bez paszportu”.

Szymon Tokarzewski zmarł 3 lipca 1890 w Warszawie. Tam też na Powązkach został pochowany w kwaterze nr 25 – WPR – 2.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!