sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Brak opadów spowodował, że w tym roku na Lubelszczyźnie będą słabsze zbiory ziemniaków i buraków cukrowych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2002, 16:53

- Ziemia na polu jest zbita na bryłę - pokazuje Witold Ciastoch, rolnik z podzamojskich Kalinowic (F
- Ziemia na polu jest zbita na bryłę - pokazuje Witold Ciastoch, rolnik z podzamojskich Kalinowic (F

Długo utrzymująca się susza spowodowała, że na Lubelszczyźnie będą w tym roku słabsze zbiory buraków cukrowych i ziemniaków. To nie wszystko. Wszystko wskazuje na to, że następstwem braku opadów może być opóźniona wegetacja rzepaku.

- Z powodu suszy zakończył się już okres wegetacji buraka cukrowego, a wiadomo, że ta roślina okopowa powinna rosnąć jeszcze przez wrzesień. Dlatego w tym roku buraki są mniejsze, za to z zwiększą zawartością cukru - informuje Romuald Śmieciuszewski, kierownik Działu Produkcji Roślinnej z zamojskiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sitnie.
Z tego samego powodu mogą pojawić się problemy z uprawą rzepaku. - Zauważyliśmy, że wschodzi nierówno, zwłaszcza tam, gdzie stosuje się tradycyjne metody uprawy, i jego wegetacja będzie opóźniona. Dodatkowo wysuszoną ziemię będzie trudno przygotować rolnikom pod zasiew oziminy. Ponadto, jeśli nadal nie będzie deszczu, to wschody oziminy także będą opóźnione - twierdzi R. Śmieciuszewski. Dodaje, że szczęście mieli ci rolnicy, którzy wcześnie posadzili ziemniaki (w tym roku można było to zrobić już w kwietniu). Mogą liczyć na dobre plony. - Ci, którzy przystąpili do sadzenia później, niestety będą musieli nastawić się na mniej udane zbiory - uważa kierownik.
Z powodu suszy zbiory ziemniaka są bardzo trudne. W niektórych miejscach ziemia zmieniła się dosłownie w bryłę. Dlatego niektórzy rolnicy wstrzymują się z wykopkami. - Czekamy aż spadnie deszcz. Obecnie na polu jest tak sucho, że trudno tam cokolwiek robić. Na pewno w tym roku będziemy mieli słabszy zbiór. Ziemniaki, co prawda, są duże, ale jest ich mało. Poza tym jeśli nie będzie opadów, to będą problemy z zasianiem czegokolwiek - mówi Anna Łączuk z Wakijowa (gm. Tyszowce).
W Dziale Produkcji Roślinnej bialskiego WODR w Grabanowie poinformowano nas, że w tym rejonie porządnego deszczu nie było już od ponad miesiąca. Brak dostatecznej ilości wody w okresie, gdy rośliny nabierają masy, wpłynie na słabsze zbiory ziemniaka średnio o 20-30 proc. Podobnie przedstawia się sytuacja z burakiem cukrowym i warzywami (np. marchew czy późna odmiana kapusty). Rolnicy mogą mieć problemy z wykonaniem podorywek na polach.
W Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Radawcu potwierdzono nam, że na Lubelszczyźnie już dosyć długo nie było obfitych opadów. - Opady odnotowywaliśmy w pierwszej dekadzie lipca i pierwszej połowie sierpnia. Od połowy poprzedniego miesiąca prawie nie było deszczu, poza śladowymi opadami - powiedział Andrzej Misztal.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!