niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Browar w Zwierzyńcu rozlewa piwo i narzeka na kryzys

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 września 2009, 12:27

Zwierzyniecki zakład zamienił się w rozlewnię. Nie wiadomo, czy powstanie mini browar i muzeum browarnictwa. Perła Browary Lubelskie narzekają na kryzys, starosta zamojski sprawdzi, czy przestrzegają zapisów umowy dzierżawy.

O pomoc zwrócili się do Henryka Mateja pracownicy zwierzynieckiego browaru.

– Starosta powołał zespół kontrolny, który niedługo wybierze się na miejsce, by sprawdzić, czy dzierżawca stosuje się do zapisów umowy – informuje Jerzy Zawadzki, sekretarz powiatu zamojskiego.

W zakładzie – z ponad 30-osobowej załogi – zostało kilkunastu pracowników. Narzekają, że browar zmienił się w rozlewnię piwa dowożonego z Lublina, choć dzierżawca obiecał uruchomienie browaru restauracyjnego i muzeum browarnictwa.

W zarządzie lubelskiej spółki usłyszeliśmy, że rozlewanie butelkowego piwa jest rozwiązaniem tymczasowym i potrwa do 20 września. Związane jest to z dobrymi wynikami sprzedażowymi ich sztandarowych trunków, przy jednoczesnym braku mocy przerobowych w lubelskim browarze.

Dzierżawca nie ma jeszcze sprecyzowanych planów, co do dalszej produkcji w zwierzynieckim browarze. Związane jest to z wieloma przyczynami, m.in. – jak czytamy w przesłanym komunikacie – kryzysem w branży piwnej i rosnącą akcyzą na wyroby alkoholowe.

Na wysokie koszty utrzymania zakładu wpływ mają także "duże wydatki związane z eksploatacją budynków, opłaty z tytułu dzierżawy oraz podatek od nieruchomości, ponadto na terenie browaru zamieszkuje kilka rodzin”.

– Decyzja co do dalszej przyszłości zwierzynieckiego browaru z pewnością będzie bardzo trudna – mówi Robert Wiciński, prezes Zarządu Perły Browary Lubelskie S.A.

Przypomnijmy, że rok temu zarząd Perły Browarów Lubelskich S.A. podpisał ze starostą zamojskim 25-letnią umowę dzierżawy browaru w Zwierzyńcu. W dwustuletnim zakładzie dzierżawca zamierzał urządzić muzeum browarnictwa oraz mini browar, który ma zapewniać klientom świeże piwo wprost z linii produkcyjnej.

– Prowadzone przez starostę negocjacje zakończyły się sukcesem Perły, która dzierżawi browar, nie musi produkować piwa na skalę przemysłową i zatrudniać całej załogi, a tym samym może wyeliminować na ćwierć wieku konkurencję na lokalnym rynku – przekonywał poseł Sławomir Zawiślak z PiS który zwrócił się do NIK z wnioskiem o zbadanie sprawy dzierżawy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Barabasz
prolek79@o2.pl
piwko
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Barabasz
Barabasz (22 września 2009 o 11:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ha, ha. Po co w Zwierzyńcu browar? Trzeba ogłosic przetarg, a nie załatwiać sprawy pod stołem.
Niestety ten zarząd Perły nie lubi jawności i przejrzystości.
Rozwiń
prolek79@o2.pl
prolek79@o2.pl (10 września 2009 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam wrażenie, że nie macie zielonego pojęcia wypowiadjać się o browarach. na całym świecie istnieje mnóstwo małych dochodowych browarów. podobnie było ze zwierzynieckim browarem. ale najprościej ( tu czytaj: łapówka ) jest wydzierżawić go lubelskiej Perle która chce go zamienić w zabytek. Pamiętajmy, że Zwierzyniec jest browarem starszym zarówno od Perły jak i od Tyskiego a jakość jest doceniana przez fachowców na świcie. Osobom które twierdzą, że jest to mały prowincjonalny browar na wsi, polecam postudiowanie histori ordynacji zamojskiej. Ja osobiście choć nie pochodzę nawet z lubelszczyzny to uwielbiam smak starego zwierzyńca i nie godzę się na zamknięcie jednego z najlepszych i najstarszych browarów w kraju !!!
Rozwiń
piwko
piwko (10 września 2009 o 17:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdzie w Polsce ktoś widział ktoś browar na wsi wystarczy sklep i bar,
pasuje on tam jak odlewnia w lublinie
niech sobie go Zamoyski i poseł Zawiślak utrzymuje a nie Skarb Państwa.
Rozwiń
jan
jan (10 września 2009 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest kryzys? - jest, mają wysokie koszty utrzymania tej rozlewni? - mają,
to muszą "ciąć", lepiej zamknąć niż dokładać i przedłużać agonię - proste.
Nawet KP zamyka swój browar w Kielcach
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!