poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Zamość

Budowa przejścia ma ruszyć w 2009 roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 listopada 2008, 16:28

Dołhobyczów. Liczbę planowanych pasów odpraw zmniejszono z 9 do 4.

Ale władze samorządowe oraz mieszkańcy tym się nie przejmują, bo w przyszłości można to zmienić. Budowa przejścia granicznego Dołhobyczów-Uhrynów powinna ruszyć w przyszłym roku.

W przygotowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planach inwestycyjnych budowy przejść granicznych na najbliższe lata, na Dołhobyczów-Uhrynów przewidziano 150 mln zł, a nie jak wcześniej planowano 275 mln zł.

- Decyzja jeszcze nie zapadła, mamy natomiast zagwarantowane ponad 41 mln zł na przyszły rok - powiedział nam Jerzy Jaworski, dyrektor Lubelskiego Zarządu Drogowych Przejść Granicznych w Chełmie. - Po przeprowadzeniu przetargów, ruszymy z budową.

Jeżeli jednak mniejsze pieniądze na inwestycję zostaną przyklepane, to z planowanych 9 pasów odpraw uda się zbudować tylko 4. To nie koniec. Bo poza tym wiadomo że na razie będzie to tylko przejście osobowe, ale z możliwością rozszerzenia jego kategorii do osobowo-towarowego w przyszłości.

- Najważniejsze, żeby ruszyła budowa - mówi mieszkaniec Dołhobyczowa. - Od nas wszędzie daleko, a pracy nie ma.

Podobnie uważają władze gminy. - Traktujemy to jako rozwiązanie etapowe - mówi Józef Demendecki, wójt gminy Dołhobyczów.

Dodaje, że przejście na granicy z Ukrainą to szansa na ożywienie gospodarcze gminy.

- Liczymy na nowe miejsca pracy, których na naszych popegeerowskich terenach bardzo brakuje - mówi Demendecki. - Dzięki otwarciu na Ukrainę powinien rozwijać się handel przygraniczny, uaktywnią się małe firmy, a my będziemy mieli wpływy z podatków.

W Dołhobyczowie powstanie też posterunek policji; w tej chwili nad bezpieczeństwem mieszkańców - nie licząc pograniczników ze strażnic w Dołhobyczowie i Chłopiatynie - czuwają funkcjonariusze z Mircza. - Dla nas to priorytetowa inwestycja - mówi Zdzisław Kosakowski, sekretarz powiatu hrubieszowskiego. - W tej chwili nasi mieszkańcy mogą podróżować do obwodu wołyńskiego przez Zosin. To będzie druga ścieżka w kontaktach z Ukrainą, tym razem połączy nasz powiat z obwodem lwowskim. Z czasem rozszerzy się przejście o kolejne zaplanowane pasy odpraw.

Otwarcie przejścia w Dołhobyczowie planowane jest w 2012 roku. Wspólne polsko-ukraińskie odprawy będą odbywać się po polskiej stronie granicy.

Na Lubelszczyźnie będzie to czwarte przejście graniczne z Ukrainą. Do 2013 roku uwzględniono budowę jeszcze jednego - Zbereże-Adamczuki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!