piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Budowa zakładu utylizacji odpadów w Hrubieszowie będzie kosztować ponad 100 mln

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2010, 14:19

Skończą się problemy z zagospodarowaniem śmieci. Za pół roku w Hrubieszowie powinna ruszyć budowa nowoczesnego zakładu utylizacji odpadów oraz osadów ściekowych. Zatrudnienie znajdzie ponad 30 osób. Budowa ma kosztować ponad 100 mln złotych.

– Tak dużej inwestycji nie było jeszcze w historii naszego miasta – mówi Marek Bartkowiak, zastępca burmistrza Hrubieszowa. – Skończą się w końcu nasze problemy z odpadami, a głównie z osadami pościelowymi, które będą mineralizowane, a następnie wykorzystywane na przykład jako materiał budowlany.

Końcowym efektem procesu technologicznego będzie jednak energia cieplna i elektryczna. Według Bartkowiaka, szanse na uruchomienie zakładu w pobliżu miejskiego wysypiska śmieci oraz oczyszczalni ścieków przy ulicy Gródeckiej są niemal stuprocentowe.

Inwestor, którym jest hrubieszowska firma Gramem, zamierza powiększyć teren inwestycji, dlatego stara się o wydzierżawienie od miasta w drodze przetargu jeszcze jednej działki o powierzchni 1 ha. Nowoczesny zakład ma stanąć na 4 hektarach.

Gramem liczy na prawie 42 mln złotych dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Prace projektowo-dokumentacyjne są zaawansowane – mówi Mirosław Szczepanik, prezes firmy Gramem, która ma zajmować się utylizacją i mineralizacją odpadów w oparciu o technologię stosowaną głównie w Wielkiej Brytanii i Irlandii. – Liczymy na to, że ruszymy z budową w lipcu.

Co na to mieszkańcy? – Nie byli i nie są zachwyceni z takiej lokalizacji – mówi mieszkający przy ul. Gródeckiej Józef Pilarczyk, przewodniczący Zarządu Osiedla Podgórze. – Blisko 40 osób złożyło podpisy przeciw budowie zakładu w tym miejscu, mówiło się o założeniu komitetu protestacyjnego.

Ale wszystko rozeszło się po kościach. – Nie ma wyjścia – uważa Pilarczyk.

– Podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych stanęło na tym, że spółka będzie partycypowała w kosztach przebudowy ulicy i chodników – podnosi Bartkowiak. – Środowisko nie będzie zanieczyszczane szkodliwymi substancjami – zapewnia prezes Szczepanik.

W tej chwili za składowanie tony odpadów przy ul. Gródeckiej trzeba zapłacić ponad 100 złotych. Za 2–3 lata miasto musiałoby zorganizować dowóz śmieci na składowisko w Łaskowie, bo miejskie wysypisko przestałoby działać.

Budowa nowego zakładu potrwa rok. Firma deklaruje zatrudnienie ponad 30 osób. Na dzień dobry zakład ma przerabiać około 40 tys. ton odpadów rocznie.

– Liczymy na dodatkowe wpływy z podatków – wskazuje wiceburmistrz Hrubieszowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
benek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

benek
benek (13 stycznia 2010 o 19:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fajnie materiały budowlane z gówna
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!