sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Burmistrz dostał podwyżkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lipca 2002, 21:43

Rada Miejska Biłgoraja przyznała burmistrzowi Stefanowi Oleszczakowi (Platforma Obywatelska) wysoki dodatek specjalny – 1852,50 zł – dowiedział się wczoraj Dziennik. Jego zarobki brutto sięgają teraz 8600 zł. Są porównywalne z tymi, jakie pobiera prezydent trzy razy większego Zamościa. W Biłgoraju wrze.

– Pan burmistrz ma bardzo duży zakres obowiązków. Dodatek specjalny jest mu przyznawany co roku od sześciu lat – tłumaczy Mirosław Tujak przewodniczący Rady Miasta Biłgoraja, który zgłosił projekt uchwały dotyczący dodatku.
Wniosek o dodatek, z wyrównaniem od kwietnia, uzasadnił m.in. opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego miasta oraz skanalizowaniem miasta w 80 proc. Za wnioskiem 10 lipca głosowało 11 radnych centroprawicy, 5 wstrzymało się. Sprzeciwu nie zgłosił nikt z radnych lewicy. Rada liczy 28 osób, więc wniosek przeszedł przy minimalnym kworum.
– Bycie burmistrzem w Biłgoraju nie jest pracą łatwą – mówi burmistrz Oleszczak.
Mieszkańcy dyskutują o sprawie. – Uważam, że 8,6 tys. zł to za dużo. Jednak jest dobrym burmistrzem. Dbał o infrastrukturę miasta, np. chodniki i kanalizację – mówi Monika Domińska, mieszkanka Biłgoraja.
Przeciętny burmistrz w stolicy powiatu ziemskiego na Lubelszczyźnie zarabia ok. 5 tys. złotych brutto. W skład poborów przeciętnego burmistrza wchodzi wynagrodzenie zasadnicze (średnia w regionie 3500 zł), dodatek funkcyjny (średnio 1200) oraz dodatek stażowy (średnio 300). Dodatek specjalny jest przyznawany przez radę za specjalne osiągnięcia. Wśród burmistrzów miast zbliżonych wielkością do Biłgoraja oprócz Stefana Oleszczaka pobiera go tylko Ryszard Koprowski z Tomaszowa Lubelskiego. – Nasz burmistrz sam zrezygnował z dodatku specjalnego, bo miasto jest biedne – mówi Teresa Ziębińska, inspektor do spraw kadr w UM w Hrubieszowie.
Czy należy zrównać pobory burmistrzów? – Ujednolicenie poborów dla samorządowców oznaczałoby zbytnią ingerencję władz centralnych. Płaca musi być uzależniona od pracy – mówi prof. Wisła Surażska ekspert od spraw samorządów z Warszawy. – Jedyna recepta to społeczna kontrola.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!