sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Być może już na wiosnę zamojska biblioteka miejska przeprowadzi się do nowej siedziby

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2004, 08:50

Jeszcze na wakacjach urzędnicy zamojskiego magistratu zapewniali, że nowa siedziba miejskiej biblioteki będzie otwarta przed końcem roku. W październiku termin ten odsunął się w nieokreśloną przyszłość. W końcu władze miasta doszły do wniosku, że pora aby go ponownie sprecyzować.

- W najbliższych dniach chcielibyśmy się spotkać z wykonawcą robót i wyznaczyć konkretną datę - wyjaśnia Zbigniew Zawiślak z Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Zamościu. - Termin jest potrzebny, aby zaplanować przeprowadzkę zbiorów. Poza tym to wszystko trwa już zbyt długo - dodaje.
Faktycznie dosyć długo, ponieważ od pierwszego terminu oddania do użytku nowej siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zamościu minęło trzy lata i siedem dni. Początkowo prace budowlane opóźniły się ze względu na brak pieniędzy w miejskiej kasie. W ubiegłym roku, kiedy pieniądze już się znalazły, sprawę zawalił inwestor. - Nie udało nam się utrzymać wysokiego tempa robót i zmieścić się w terminie. Jest to spowodowane utrzymującą się złą sytuacją na rynku budowlanym, która dotknęła również nas - tłumaczyła Anna Plewicka, rzecznik prasowy warszawskiej firmy Mostostal Export S.A., wykonawcy robót.
Wobec tego książki i pracownicy głównego oddziału PiMBP na kolejną zimę pozostali w zagrzybionym budynku synagogi przy ul. Pereca. - Tych kolejnych terminów było już tyle, że straciłam rachubę. W tej chwili mamy już skatalogowane większość zbiorów i po prostu czekamy - mówi Krystyna Gruszka, dyrektor PiMBP w Zamościu.
Kiedy nowy budynek na terenie przy ul. Kamiennej będzie już gotowy w pierwszym etapie przeniesione będą tam zbiory z biblioteki w synagodze i magazynu na ul. Reja. Później przyjdzie kolej na zbiory z dwóch filii: prawniczo-technicznej i dziecięcej. W sumie około 150 tys. tomów do przeniesienia, co zajmie około dwóch miesięcy. - Dlatego najlepszym terminem na przeprowadzkę były by chyba wakacje, kiedy czytelników jest mniej niż zwykle - uważa K. Gruszka.
Niewykluczone, że prace budowlane w nowej siedzibie uda się zakończyć wcześniej. - Zamontowaliśmy już grzejniki i negocjujemy umowę z dostawcą ciepła. Jeżeli w środku będzie odpowiednia temperatura, tempo robót zostanie przyśpieszone. Jednak tak czy inaczej myślę, że w ciągu trzech-czterech miesięcy wszystko powinno być gotowe - zapowiada A. Plewicka.

Nowa siedziba

Nowa siedziba PiMBP będzie miała ponad 4 tys. m kw. powierzchni, trzy kondygnacje i windę. Pomieści wypożyczalnię z wolnym dostępem do półek. Będą także dwie czytelnie: prasy bieżącej i zagranicznej oraz książek, a także wyodrębnione działy, m.in. obcojęzyczny, dziecięcy i dla niewidomych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!