sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Cegielnia w Markowiczach ma nowego właściciela. Załoga boi się o pracę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2010, 11:08
Autor: Bogdan Nowak

Zakład Ceramiki Budowlanej w Markowiczach został sprywatyzowany. 85 proc. kapitału zakładowego kupiła spółka Leier Polska. Nie pomogła m.in. interwencja posła Sławomira Zawiślaka z PiS. – Jesteśmy teraz pełni obaw – martwią się pracownicy cegielni.

ZCB w Markowiczach ma znakomitą renomę. Produkowane są tutaj pustaki m.in. stropowe i szczelinowe oraz cegły.

Spółka co roku wypracowuje wielomilionowe zyski. ZCB objął jednak ministerialny program prywatyzacyjny. To oznacza, że nadzór nad zakładem straci Skarb Państwa a zakład przejmą prywatni inwestorzy.

Pracownicy ZCB chcieli to wykorzystać. Zawiązali własną spółkę i stanęli w wyścigu o akcje. Odpadli, bo oferowali za niską cenę.

O interwencję poprosili Sławomira Zawiślaka, zamojskiego posła. Ten zwrócił się do ministra skarbu z wnioskiem o unieważnienie procedury prywatyzacyjnej.

Według niego znalazły się tam błędy formalne (m.in. niedostateczne informowanie załogi o postępowaniu) oraz ekonomiczne (wykluczenie spółki pracowniczej może w przyszłości skazać załogę ZCB na bezrobocie).

"W przypadku negatywnej decyzji, rozważę możliwość skierowania całej sprawy do odpowiednich organów ścigania i kontroli” – zagroził w tym piśmie poseł Zawiślak.

Nie przyniosło to skutku. Kilka dni temu 85 proc. akcji kupiła spółka Leier Polska. Zapłaciła za nie ok. 14,6 mln zł.

Nabywca zobowiązał się także m.in. do dokonania w ZCB inwestycji za ok. 8 mln zł (w terminie do 5 lat od zawarcia umowy prywatyzacyjnej).

15 proc. akcji firmy otrzymają nieodpłatnie uprawnieni pracownicy spółki.

– Decyzję ministerstwa oceniam negatywnie – mówi poseł Zawiślak. – Ministerstwo nie uwzględniło interesu załogi. Zakład był perełką gospodarczą naszego regionu… Został tez sprzedany zbyt tanio. Co dalej? Zastanawiam się nad tym. Decyzję podejmę w ciągu kilku dni.

Czy pracownicy ZCB mają się czego obawiać?

– Na pewno nie – zapewnia tymczasem Lesław Paciorek, prezes Leier Polska. – Jesteśmy inwestorem branżowym. Zależy nam na utrzymaniu produkcji, a nawet na jej poszerzeniu. Chcemy tam zainwestować. W naszej grupie działa ok. 30 zakładów, także na Węgrzech i Słowacji. I radzą sobie na rynku bardzo dobrze.

Ale zmiany w ZCB jednak będą… – Zostaną w zakładzie tacy pracownicy, którzy nie boją się intensywnej pracy i kreatywnego myślenia – ucina prezes Paciorek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Zenon
Wyborca PIS
ciemnowidz
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zenon
Zenon (25 kwietnia 2010 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
DLACZEGO NAS NIENAWIDZĄ?

22.04.2010

Gdy zapytać wśród elit politycznych o Samoobronę RP, usłyszymy całkiem sporo inwektyw. A, że to partia "chamów", że to ludzie "niewykształceni", że tylko "barbarzyńcy" albo, że w ogóle cała Samoobrona to "wstyd". Jak nietrudno zauważyć wszystkie te argumenty są wyzbyte jakiejkolwiek merytorycznej wartości. Za co więc nas tak nienawidzą? Dlaczego tak bardzo zależy mediom i politykom by w oczach wyborców ośmieszyć Samoobronę?

Weźmy pierwszy, często powtarzany zarzut, że Samoobrona RP jest partią "chamów". Swego czasu jeden z opiniotwórczych dzienników tak właśnie nazwał naszych wyborców. Kim są więc te "chamy"? Oczywiście chodzi o tych ludzi, o których Andrzej Lepper wraz z naszą partią, jako jedyni mieli odwagę się upomnieć - ludzi ze wsi, małych miast i miasteczek. Tak właśnie nazywają swoich rodaków elity - chamami! Czy to jest właśnie język, jakim się posługują elity? Ci, którzy tak głośno potrafią krzyczeć o dyskryminacji na salonach, tak samo traktują z pogardą ludzi ze względu na miejsce zamieszkania. Dla części "jaśnie nam panujących" rolnicy to po prostu niewychowani, niezaradni, a pewnie nawet i nieumiejący czytać i pisać ludzie. Taki sposób myślenia wyśmiał śp. Stanisław Bareja (słynna scena – „bo to pijak i złodziej bo każdy pijak to złodziej”). My jednak uważamy inaczej, to nie wina rolników, że przez 20 lat traktowano ich po macoszemu, to nie wina mieszkańców wsi, że siedzący w rządowych agendach działacze PSL interesują się tylko posadą, a nie pracą na ich rzecz. Wreszcie to nie wina naszych rodaków w małych miastach, że państwo interesuje się jedynie tworzeniem "warunków rozwoju" dla zagranicznego kapitału, a nie losem człowieka pracy. Jeżeli to, że walczymy o godność dla tych ludzi robi z nas "chamów" to owszem, jesteśmy chamami i jesteśmy z tego dumni, bo mieszkańcy mniejszych miejscowości mają takie samo prawo do zabierania głosu jak samozwańczy "panowie" z salonów! Samoobrona RP była, jest i będzie partią otwartą na tych ludzi, jesteśmy wolni od takich uprzedzeń, a człowiek nie jest dla nas maszynką do głosowania, małe społeczności są jedną z ostatnich ostoi Polskości w czasach ślepego kopiowania amerykańsko-zachodnich wzorców! A ludziom "elity" mogę powiedzieć tylko tyle, iż po tym się poznaje człowieka kulturalnego, że ma SZACUNEK dla swoich rodaków bez względu na różnice majątkowe!

Następnym powszechnym zarzutem jest nasz rzekomy brak wykształcenia. Możemy to podsumować w dwojaki sposób. Po pierwsze to niejako wynika z naszej historii. Jesteśmy jednym z nielicznych autentycznych w Polsce ruchów społecznych, który zrodziła potrzeba. To zwykli ludzie założyli Samoobronę i to się właśnie niektórym nie podoba! Elity opowiadając bzdury o powstaniu Samoobrony doszły w końcu to absurdu, a Pan Jan Maria Władysław Rokita wykrztusił z siebie na żywo w Radiu Zet, że "Andrzeja Leppera szkolono na Syberii i w Niemczech". Tu potrzebny jest już psychiatra, a nie argument.... Wróćmy jednak do kwestii wykształcenia. Nie odmawiamy Polakom członkostwa w Samoobronie bez względu na wykształcenie. Jesteśmy partią, która do zwykłych ludzi wyciąga rękę, bo sama w dużej mierzę się z nich składa. Nie jest dla nas powodem do śmiechu, że ktoś nie ma ukończonych wyższych studiów - tacy ludzie też mają prawo mieć swoją reprezentację, bo na tym polega demokracja! Od 20 lat polskimi finansami rządzą sami ociekający tytułami naukowymi Panowie i jak wygląda polski budżet? Rząd PO posikuje się dziś naszym programem by ratować państwo od bankructwa, bolesne jest jednak to, że robi to nieudolnie, bo nasz program zakłada wykorzystywanie zysku NBP na fundusze rozwojowe, a nie na przepuszczenie jak to robią Platformersi. Skąd, więc Samoobrona ma takie rozwiązanie w swoim programie? To proste, ale niestety przemilczane przez media - program Samoobrony RP tworzony był przez specjalistów z dziedziny ekonomii. Bazuje na badaniach noblisty profesora Josepha Stiglitza, jest nowoczesny i nastawiony na pobudzanie gospodarki narodowej, ale także na to by ludzie pracy mieli z tego realną korzyść. Liberałowie potrafią albo zatrzymać wzrost (co zrobiły rządy AWS-UW a dzisiaj PO) albo zapewnić z niego dochody jedynie wąskiej garstce bogaczy (co zrobił PiS, a przeciwko czemu protestowała Samoobrona). Nasi specjaliści pokazali już zresztą swoją skuteczność. Proszę szanownych czytelników sprawdzić wskaźniki gospodarcze w resortach, którymi sterowała Samoobrona (rolnictwo, budownictwo, praca i polityka społeczna).

Kto to są w takim razie ci "barbarzyńcy" w szeregach Samoobrony? A no to ci, którzy "mieli czelność" wyjść na ulicę i protestować, ci, którzy ryzykowali własne zdrowie i wolność po to by bronić jakości importowanego do nas zboża (które jemy wszyscy!). Typowy człowiek warszawskich salonów uważa bowiem, że "chłop powinien odrabiać pańszczyznę i siedzieć cicho" i nie ma moralnego prawa do protestu. Elitarna pseudointeligencka wywodzi się bowiem z oddalonych od szarej, polskiej rzeczywistości pałaców w których siłą rzeczy nie mogła doświadczyć doli człowieka pracy. Nasz kandydat na Prezydenta RP - Andrzej Lepper wie co to znaczy ciężka praca, doświadczył tego przez kilkadziesiąt lat pracy na roli, doświadczył tego wychowując się w licznej rodzinie, wie jak ciężko żyje się przeciętnym Polakom. Naród, który przez swoich rządzących jest pomiatany ma moralne prawo do protestu i z tego prawa korzystać będzie! Jeżeli to powoduje, że jesteśmy "barbarzyńcami" - nazywajcie tak nas!

Nie da się jednak ukryć, że atmosfera wytwarzana przez media sugeruje Polakom, że być w Samoobronie - to wstyd. To jest właśnie działanie elit, które ma w zarodku dusić gotowość narodu do protestu. Najśmieszniejsze jest jednak, że ci sami ludzie chwalą aktywnych młodych obywateli, gdy jednak ta aktywność przejawia się w Samoobronie - wybuchają durnym śmiechem. Samoobrony nie uda się jednak zdławić. Samoobrona jest osiągnięciem Narodu Polskiego i takim pozostanie. Samoobronę stworzyły te elity, które tak jej nienawidzą. A nienawidzi się nas za to, że mówimy głośno prawdę. Nienawiść ta prowadzi do obsesji, która objawia się w tzw. seksaferze gdzie stek bzdur stanowi podstawę do wydania wyroku. Obsesja naszych politycznych przeciwników mobilizuje sejm do blokowania wszelkiej drogi dla powrotu Andrzeja Leppera i Samoobrony. Jednakże te mądrale zapędzone w pluciu jadem na nasz ruch, zapomniały, że zmiana ordynacji wcale nie blokuje startu Andrzeja Leppera.

Sam jestem w trakcie zbierania podpisów dla naszego kandydata na Prezydenta i mogę powiedzieć, że jest to doświadczenie bardzo ciekawe. O ile część zadufanych w sobie ludzi odmawia nam podpisania listy, o tyle z olbrzymią sympatią spotykam się wśród zwykłych ludzi. Emeryci, renciści, młodzież szkolna, robotnicy, rolnicy nie tylko podpisują, ale również oferują bezinteresowną pomoc. Ci ludzie, chociaż wyzywani od marginesu, rozumieją bardzo dobrze skąd bierze się medialna nienawiść do Samoobrony, dla tych ludzi być może jesteśmy ostatnią szansą na godne życie. Ci ludzie są bowiem we własnym kraju i mają do tego pełne prawo, mam nadzieję jednak, że i salonowcy w końcu się z reflektują i zaczną traktować Samoobronę tak jak normalną partię polityczną. Mam nadzieję, że zaczną z nami normalnie dyskutować, a nie poniżać nas i wyzywać za to, że jesteśmy zwykłymi ludźmi.

Drodzy Rodacy! Przepraszamy Was za nasze błędy, które niewątpliwie popełniliśmy, dziękujemy za okazywane nam na ulicach polskich wsi i miast poparcie, prosimy byście razem z nami tworzyli to dzieło, jakim jest Samoobrona RP. Nie przejmujcie się jadem nienawiści i stekiem kłamstw rzucanych pod adresem Waszej partii! Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej była, jest i będzie! Walka o godne życie dla Polaków będzie trwać dopóki nie odniesiemy zwycięstwa!

Tomasz Jankowski
Rozwiń
Wyborca PIS
Wyborca PIS (20 kwietnia 2010 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To poczekajcie jak Donald sprzeda KGHM .Kopalnie miedzi której ceny stale rosną .Kghm oraz BOgdanka to jedyne kopalnie które odnotowały w 2009 roku przychód. Na dodatek tak wysoki ,że pokryły długi wszystkich pozostałych kopalń w Polsce . Wpłynęło do skarbu Państwa 150 mln zł .Poczekajcie na sprzedaż energetyki która też co roku odnotowuje mld przychody(w roku 2009 3,5 mld zł ) . (chętni do kupna w promocji są Francuzi ) .Niech Polsce zostaną te deficytowe kopalnie(których działanie ,opłaca się tylko 3 RP _ i przedsiebiorstwa , krus oraz Zus .Rządzący dowalą nam 40 % podatku Vat i wszyscy przeniesiemy się do ziemianek . Wyborcy Po będą dalej bić brawo i krzyczeć ze mamy drugą irlandię ,szkoda że z czasów ŚW.Patryka .
Rozwiń
ciemnowidz
ciemnowidz (20 kwietnia 2010 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1 Będzie wybór,związki zawodowe,albo praca.
2 Jeden pracownik na dwóch stanowiskach.
3 Zakaz palenia,pod groźbą zwolnienia dyscyplinarnego.
4 Maszyny zabrane ze złomu w niemczech (lata 60-te,70-te),odmalowane,z grubsza wyremontowane,(Prasa)
5 Porządki,porządki,porządki,straszenie,straszenie,straszenie aż do znudzenia.
6 Traktowanie pracownika jak g....
To z grubsza,ale gwarantuje,że nie będzie wesoło
Rozwiń
STYX
STYX (20 kwietnia 2010 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chwila chwila bo nie rozumiem. Poseł Zawiślak zaprzysięgły fan obecnej katodemokracji występuje przeciw jej zdobyczom czyli prywatyzacji ???? Noż to kuźwa hipokryzja całą mordą ! Skoro poseł ma coś przeciw to zapraszamy do SLD ! Tam może z czystym sumieniem występować przeciwko prywatyzacji bo ten obecny protest to łgarstwo panie pośle.
Rozwiń
adam
adam (20 kwietnia 2010 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marek_ napisał:
A mnie męczy jak po raz kolejny słyszę takie bzdety. A jaki zdrowy na umyśle inwestor będzie kupował spółki przynoszące straty? No poza tymi co planują kupić taniej, zlikwidować spółkę i posprzedawać to co zostanie?


Spólki ze stratami kupują biznesmeny z PIS.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!