poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Zarząd Gminy w Izbicy zamierza sprzedać miejscową klinkiernię.

Klinkiernia w Izbicy została wystawiona na sprzedaż. Zarząd Gminy liczy na to, że znajdzie się poważny inwestor, który zainteresuje się produkcją cegły klinkierowej, a co za tym idzie zapewni bezrobotnym z terenu gminy pracę. Tymczasem w Sądzie Gospodarczym w Lublinie Urząd Gminy cały czas toczy boje z ostatnim dzierżawcą zakładu.

Przed rokiem Urząd Gminy w Izbicy wypowiedział spółce Klinkmar umowę dzierżawy klinkierni. Nie czekając na zakończenie 6-miesięcznego wypowiedzenia, firma wyniosła się z Izbicy. Według prezesów spółki, Zarząd Gminy dał im wypowiedzenie bez uzasadnienia tej decyzji. Teraz w lubelskim Sądzie Gospodarczym domagają się od gminy ok. 200 tys. zł odszkodowania. – My chcemy ich przymusić do usunięcia z terenu klinkierni szkodliwych materiałów oraz do zapłacenia zaległego czynszu (ok. 25 tys. zł – przyp. red.) – powiedział Dziennikowi Jerzy Babiarz, wójt Izbicy.
Przypomnijmy, że w połowie 1999 roku prezesi firmy Klinkmar podpisali z Zarządem Gminy Izbica umowę dzierżawy klinkierni na 10 lat. W planach działalności firmy znalazła się produkcja cegły klinkierowej. W tym samym czasie Izbicę obiegły informacje dotyczące sprowadzania i gromadzenia na terenie zakładu szkodliwych odpadów. Mieszkańcy osady zaczęli coraz głośniej protestować. Rozpoczęły się kontrole. W trakcie jednej z nich, przeprowadzonej przez przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wyszło na jaw, że gromadzone odpady zawierają cyjanek oraz metale ciężkie, które wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. To właśnie m.in. protokół z tej kontroli gmina uznała za podstawę do wypowiedzenia umowy dzierżawy w trybie w niej przewidzianym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!