sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Cerkiew w Szczebrzeszynie zostanie wkrótce otwarta dla zwiedzających

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2010, 12:56
Autor: Bogdan Nowak

Cerkiew w Szczebrzeszynie wygląda naprawdę okazale. Prace remontowe trwają, ale świątynia niebawem zostanie otwarta. Udostępniona zostanie także dla turystów. A jest co oglądać. Unikatowe XVI i XVII-wieczne polichromie prezentują się wspaniale.

– Gdy patrzę na postępy prac w tej świątyni odczuwam wielką radość duchową – raduje się ks. Witold Charkiewicz, dziekan prawosławnego dekanatu zamojskiego. – Wykonano naprawdę ogrom pracy. Efekt jest wspaniały!

Cerkiew w Szczebrzeszynie dopiero od 2006 r. należy do wiernych. Zamojskie starostwo podpisało wówczas z prawosławną diecezją lubelsko-chełmską ugodę w tej sprawie. Zawarto ją przed warszawską Komisją Regulacyjną ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Wtedy diecezja zaczęła się starać o pieniądze na remont tej świątyni oraz zaniedbanej cerkwi w Dołhobyczowie.

Udało się. W 2008 r. wystarano się na ten cel ok. 1,5 mln euro z Funduszu Norweskiego. Prawie 900 tys. zł dołożyło Ministerstwo Kultury.

W szczebrzeskiej cerkwi odnowiona została nawa główna i prezbiterium oraz odsłonięte zostały unikatowe polichromie z XVI i XVII wieku, przedstawiające m.in. scenę z Apokalipsy wg św. Jana.

Udało się nam je obejrzeć. Prezentują się pięknie. Odnawiana została także m.in. fasada tej unikatowej świątyni (na jej dachu zamontowano dwie sygnaturki z krzyżami). Powstało też ogrodzenie.

– Niebawem w cerkwi powstanie też nowy ikonostas – mówi ks. Charkiewicz. – Prace remontowe dobiegają końca. Świątynia zostanie otwarta pod koniec maja.

W Szczebrzeszynie prawosławnych jednak jak na lekarstwo. Dlatego msze w świątyni będą odprawiane tylko podczas Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Zaśnięcia NMP (cerkiew pod takim jest wezwaniem).

– Poza świętami będzie traktowana jak muzeum i zostanie udostępniana turystom – tłumaczy ks. Charkiewicz. – Chcielibyśmy, aby została choćby na pół etatu zatrudniona osoba, która będzie opiekować się świątynią, sprzątać ją i plac wokół niej… Zastanawiamy się jak to rozwiązać.

Powrót szczebrzeskiej cerkwi był jednym z powodów wydzielenia parafii prawosławnej w Biłgoraju. Jej proboszczem został ks. Jarosław Biryłko. To on musiał zadbać o remont tej cerkwi.

Jednak 25 lutego br. prawosławny arcybiskup lubelsko-chełmski wydał dekret o przekazaniu szczebrzeskiej cerkwi zamojskiej parafii. Cerkiew jest teraz świątynią filialną.

– A ja nie jestem już od poniedziałku proboszczem – tłumaczy ks. Biryłko. – Taka zapadłą decyzja. Nie będę jej komentować.

– Po prostu związki Zamościa ze Szczebrzeszynem są bardzo silne – tłumaczy tymczasem ks. Charkiewicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Turystka
adam
a
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Turystka
Turystka (9 lipca 2010 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najstarsza cerkiew w Polsce
Rozwiń
adam
adam (8 kwietnia 2010 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W sumie chyba dobrze, że zajmie się tym Zamość...
Rozwiń
a
a (7 kwietnia 2010 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To naprawdę piękna świątynia, prawdziwa perełka. Miło popatrzeć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!