poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Chcą budować zalew pomiędzy Szczebrzeszynem, Kawęczynem i Brodami Małymi

Dodano: 18 marca 2017, 16:48

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Około 35 hektarów będzie miał zalew, który powstanie na zalewowych łąkach pomiędzy Szczebrzeszynem, Kawęczynem i Brodami Małymi. Właściciele terenu nie kryją radości. Cieszy ich nie tylko możliwość sprzedaży niepotrzebnej ziemi, ale i nadzieja na ściągnięcie turystów.

Uchwałę w sprawie budowy zalewu podjęli już szczebrzeszyńscy radni. Zdecydowali, że żeby inwestycja została zrealizowana, gmina wykupić musi ponad 70 hektarów ziemi.

– U notariusza podpisywane są już pierwsze umowy – mówi Zdzisław Oczkoś, sołtys szczebrzeszyńskiego Przedmieścia Błonie. – Jeden hektar wyceniono na 12,5 tys. zł. To dobra stawka, bo działki od kilkunastu lat leżały odłogiem. Kiedyś wypasaliśmy tam konie i krowy. Każdy miał po kilka sztuk, ale potem przestało to być opłacalne. Zresztą po tym, jak poupadały spółki wodne, łąki są ciągle zalewane. W wielu miejscach utworzyły się bagna. Reszta zarosła olchami.

– Obecnie na naszym terenie jest może tylko trzech rolników, którzy utrzymują się z pracy rąk. Wielu wyjechało, a ci co zostali zawodowo mają inne zajęcia. Rolnictwo to już tylko ich hobby. Dlatego wszystkich cieszy możliwość sprzedaży ziemi – dodaje Stanisław Harkot, sołtys Kawęczyna.

– Turystyka może być naszą przyszłością. Mieszkamy w wyjątkowo pięknym miejscu, trzeba je wypromować. Zwłaszcza, że to co zaoferujemy, będzie idealne. Z badań geologicznych wiadomo, że kiedy zostanie wywieziona ziemia madowa i torf, to zostanie tylko czysty piach. To gwarancja idealnej czystości wody.

Zalew ma mieć średnią głębokość ok. dwóch metrów. Obok niego zaplanowano parking, boiska, palce zabaw oraz ścieżki rowerowe i spacerowe.

– W tej chwili ciężko powiedzieć, ile potrwają prace budowlane. Część działek należy do Skarbu Państwa, ale wiele jest też prywatnych. Wiele z nich ma nieuregulowany status prawny, bo właściciele umarli, a spadkobierców nie ma. Trzeba będzie regulować to przed sądem. Ale w ludziach jest już radość, że coś się dzieje i nadzieja na lepszą przyszłość – dodaje Oczkoś.

Dotychczas turyści przez Szczebrzeszyn tylko przejeżdżali. Zwiedzali dwa kościoły, cerkiew i pomnik Chrząszcza.

– Na noc nie zostawali, bo nie mieli takiej potrzeby – zauważa. – Teraz mamy nadzieję, że wraz z budową zalewu to się zmieni. Mamy u nas wiele pustostanów. Można byłoby w nich zrobić agroturystykę. Liczymy na to, że będzie ruch i będą pieniądze. Nawet oczekiwanie na to nas nie martwi. Do wszystkiego dojdziemy powoli..

– W samym Kawęczynku nie ma na razie agroturystyki, ale w okolicy zaczyna już się coś dziać – mówi Harkot. – Takich miejsc dla turystów będzie na pewno przybywać. Na razie to jednak niezagospodarowana nisza. Mamy wspaniałe wąwozy lessowe, o których niemal nikt nie wie. Te z Kazimierza Dolnego nie mogą się nawet z naszymi porównywać. To ewenement na skale europejską, bo na 1 kilometrze kwadratowym znajdują się u nas wąwozy długie na 12 km. Na szczęście i w tym kierunku już coś się dzieje. Jeszcze w tym roku jeden z wąwozów lessowych zostanie utwardzony. Błoto z niego nie będzie już zalewać drogi, a turyści będą mogli tylko podziwiać nie denerwując się ubrudzonymi butami. Za jakieś dwa lata dołączy do nich zalew. Nic tylko się cieszyć.

Pszczelarz
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pszczelarz
Pszczelarz (14 września 2017 o 06:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w biszczy to co głębszy jest i co ludzie grano tam 
Rozwiń
Gość
Gość (20 marca 2017 o 23:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wodę zgarną z okolicznego Wieprza, okolica wyschnie, a ptactwo i zwierzęta (którego i tak jest już mało) pójdzie w piz*** ! Turystyka kajakowa już robi swoje. Ale kto by się przejmował naturą, przecież kasa i kasa, okoliczni zyskają ? Give me a break ! Kto najwięcej zgarnie do swojego koryta z tych co forsują ten pomysł ? Jesteśmy tacy do przodu, tacy światowi a mam wrażenie, że o poszanowaniu przyrody wie więcej 8 latek niż "elita".
Rozwiń
Gość
Gość (19 marca 2017 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2 metry to sadzawka
Rozwiń
xyz
xyz (19 marca 2017 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
zniszczą okolicę ! już się cieszą, że wybetonowany wąwóz . ciemnogród" Głupi malkontent.======= wyborca Szyszki dał głos
Rozwiń
Gość
Gość (19 marca 2017 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zniszczą okolicę ! już się cieszą, że wybetonowany wąwóz . ciemnogród" Głupi malkontent.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!