wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Jeżeli tomaszowskiemu kościołowi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny udałoby się trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO,

to wymieniałoby się go jednym tchem nie tylko obok Zamościa, ale też piramidy Cheopsa, Wielkiego Muru Chińskiego czy parku Yellowstone...

Z taką inicjatywą wyszedł wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze”. - Skoro kilka lat temu udało się umieścić na liście UNESCO podobny kościółek w Sękowej na Podkarpaciu, to dlaczego nam miałoby się nie udać? - pyta Marek Marcola.

Modrzewiowa świątynia pochodzi z 1627 r. Sto lat później odbudowano ją z ruiny, ale we wnętrzu zachowały się pierwotne elementy, w tym ołtarz z cudownym obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej. Kościół ma bogate wyposażenie, zarówno w prezbiterium, jak i w sześciu bocznych ołtarzach. Na uwagę zasługują też m.in. kamienna chrzcielnica, barokowy konfesjonał, rokokowe stalle i liczne obrazy. Wielką osobliwością drewnianej świątyni jest to, że imituje ona obiekty murowane, zarówno w bryle zewnętrznej, jak i w układzie wnętrza. - To jedyna taka budowla sakralna w Polsce - uważa ks. Marek Dobosz, diecezjalny konserwator zabytków.

- Ale najważniejszy jest "oddech” wiekowego drewna i osobliwa atmosfera zaciemnionego wnętrza pełnego zakamarków, starych malowideł i rzeźb - dodaje Marcola. - W kręgu miłośników architektury, poza zabytkowym kościołem, ponadstuletnią cerkwią i herbaciarnią zwaną czajnią, Tomaszów Lubelski znany jest z czegoś, czego już tu nie ma, czyli z przedwojennych hal targowych, beztrosko rozebranych w latach 70. Barokowy kościółek zasługuje na wpisanie go na listę UNESCO. Dla miasta i regionu to promocja, czyli winda w górę.

Co na to władze lokalne? - Nikt się do nas jeszcze nie zgłosił z sugestią wpisania kościoła na listę UNESCO, ale gdyby była taka inicjatywa, podpiszę się pod nią obiema rękami - mówi Tadeusz Żółkiewski, wiceburmistrz Tomaszowa Lub. - Nasze miasto na pewno by na tym zyskało.

Ale procedura ubiegania się o wpisanie na prestiżową listę jest żmudna i długotrwała. - Obiekt musi być najpierw zaliczony do kategorii pomników historii - wskazuje Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. - Warto spróbować - uważa zastępca prezesa LOT "Zamość i Roztocze”.

Jedyny Zamość

Na Lubelszczyźnie występują cztery obiekty zaliczane do kategorii pomników historii: Kazimierz Dolny, zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina, zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce, zespół staromiejski w Zamościu, który jako jedyny w województwie jest wpisany na listę UNESCO.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!