niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Chcą likwidować rondo przy ul. Łukasińskiego i Partyzantów, a Starówkę zamienić w deptak

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2010, 15:53
Autor: Bogdan Nowak

Zamojski magistrat szykuje się do potężnych inwestycji. Jeśli wszystko się powiedzie za pieniądze z UE zlikwidowane zostanie rondo u zbiegu ulic: Łukasińskiego i Partyzantów, ruch uliczny z tej części miasta zostanie wyprowadzony oraz wyremontowana zostanie Nowa i Stara Brama Lwowska.

– Na razie opracowaliśmy koncepcję tych inwestycji – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Pochłoną one kilkadziesiąt milionów złotych. Chcemy pozyskać unijne pieniądze na ten cel. Jeśli je dostaniemy, wszystkie prace ruszą.

Zamojscy urzędnicy nie afiszowali się z nowym, potężnym projektem. Temat wywołał jednak Jerzy Nizioł, zamojski radny miejski (SdPl) oraz prezes miejscowej Spółdzielni Mieszkaniowej im. Łukasińskiego.

Zdziwiło go, że zabytkowa Stara Brama Lwowska nie jest kompleksowo remontowana, chociaż sąsiedni Nadszaniec odnowiono właśnie w całości.

– To jest prawdziwa perła – mówił Jerzy Nizioł na ostatniej sesji RM. – Ten piękny budynek niszczeje i powinien być odrestaurowany.

Radnego niepokoi też wygląd sąsiedniej Nowej Bramy Lwowskiej. Jest tam siedziba zamojskiej Orkiestry Symfonicznej.

Jednak elewacja budynku zakwitła na zielono, jest pełna zacieków i zaczyna się sypać. Zapytaliśmy czy te zabytki są w planach remontowych UM. Okazało się, że tak jest.

Tyle, że zostały one wpisane w nową koncepcję rewitalizacji całej… połaci Starego Miasta. Zakres prac zapowiada się imponująco.

Wyremontowane zostaną obie bramy, oraz otworzony zostanie potężny fragment fortyfikacji tzw. kurtyny między bastionem I i VII. Szkopuł w tym, że tamtędy przebiega ulica Okopowa.

– Zostanie ona wyłączona z ruchu – tłumaczy rzecznik Garbula. – Ponadto zlikwidowane będzie rondo u zbiegu tej ulicy i ul. Łukasińskiego. Powstanie tam deptak. Ruch zamknięty zostanie też na ul. Łukasińskiego i w sporej części ul. Partyzantów.

To oznaczałoby jednak paraliż prawie połowy miasta!

– Będzie można jeździć innymi ulicami m.in. odremontowaną ulicą Królowej Jadwigi i Podgroble oraz ul. Peowiaków – uspokaja rzecznik. – Dzięki temu Stare Miasto naprawdę wiele zyska.

Nie jest to jedyny deptak jaki ma powstać na Starówce. Magistrat przymierza się także do zamknięcia ul. Akademickiej (na odcinku od Królowej Jadwigi do stacji paliw przy ul. Szczebrzeskiej).

– Przy obu deptakach stoją dwa najważniejsze kościoły w mieście: Katedra i kościół ojców Franciszkanów – zauważa 60-letni pan Roman z Zamościa. – To zabytki najwyższej klasy. Drgania wywoływane przez samochody i autobusy itd. im szkodzą. Dzięki zadbanym, deptakom będą piękniejsze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
stefan karwowski
Zła
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

stefan karwowski
stefan karwowski (11 września 2010 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuje Panu Radnemu,by już teraz przjechał się ul.Peowiaków tak w okolicach godz8mej i 14-16tej. dodatkowo polecam ulice Przemysłową. Jeśli jeszcze zostanie skierowany tam ruch ze starówki to cienko to widze,ale...
Rozwiń
Zła
Zła (10 września 2010 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te ich pomysły!- wymyśli jeden taki wielce mądry bo bierze kasę a reszta społeczeństwa niech się męczy.I komu potrzebne te remonty tych "ruder", ale do nas ciągną chmary turystów i tak to się NIGDY miastu nie zwróci. Zamiast inwestować w nowe miejsca pracy, kombinować w tym zakresie to wymyślają - niedługo trzeba będzie chodzić po Zamościu pieszo!!! Jeśli tak chcieli rozwiązać problem miejsc parkingowych na starówce to przeszli samych siebie.
Rozwiń
Gość
Gość (10 września 2010 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='6' date='10 wrzesień 2010 - 11:46 ' timestamp='1284111999' post='344752']
Chyba nie zrozumiałeś, ulice byłyby przedzielone zrekonstruowanym murem fortyfikacji więc jakikolwiek ruch samochodów byłby nie możliwy.
[/quote]
W Zamościu są sami specjaliści,
Rozwiń
6
6 (10 września 2010 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Piotr' date='10 wrzesień 2010 - 09:44 ' timestamp='1284104681' post='344673']
Można zrobić tak jak w jednej z dzielnic Londynu. Deptak jest tylko dla pieszych, ale autobusy mogą nim jeździć. Wystarczyłoby zezwolić na jazdę MZK (PKS i Autonaprawa) moga jeździć objazdami i taksówkom. MZK nie ma aż tak wiele tych kursów i na pewno z tego powodu mury by się nie zawaliły.
[/quote]

Chyba nie zrozumiałeś, ulice byłyby przedzielone zrekonstruowanym murem fortyfikacji więc jakikolwiek ruch samochodów byłby nie możliwy.
Rozwiń
xxl
xxl (10 września 2010 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za specjalista od drgań ten "pan Roman z Zamościa"?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!