sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Co Fryderyk Chopin pisał do przyjaciela ze szkolnych lat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2010, 11:12
Autor: Bogdan Nowak

"Korespondencja Fryderyka Chopina z lat 1816-1831” to prawdziwa gratka dla zamojskich melomanów. W publikacji znalazły się listy pisane przez kompozytora m.in. do Tytusa Woyciechowskiego, jego przyjaciela ze szkolnych lat. Mieszkał on w podzamojskim Poturzynie.

– Dzięki tej niezwykłej przyjaźni pamięć o kompozytorze jest w naszej gminie szczególnie żywa – zapewnia Elżbieta Stąsiek-Witkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Poturzynie. – Jesteśmy z niej dumni.

Chopin przyjaźnił się z Woyciechowskim przez ponad 20 lat. Tytus był trochę starszy od kompozytora. W latach szkolnych mieszkała w warszawskim pensjonacie prowadzonym przez rodziców Chopina. Młodego Fryderyka ujęła m.in. jego muzykalność. Gdy Tytus wrócił do Poturzyna przyjaciele często do siebie pisali.

W lipcu 1830 r. Chopin odwiedził dom Woyciechowskich. Wspominał to często.

"Jeśli nie będę miał co jeść, musisz mnie do Poturzyna za pisarka przyjąć” - pisał Chopin 18 września 1830 r. – "Będę tam koło stajni mieszkał, tak dobrze przy Tobie, jak tego roku we dworze”.

Obszerna korespondencja Chopina z lat 1816-1831 została właśnie wydana przez wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Książka ma ok. 800 stron. Znalazło się w niej kilkanaście listów Chopina do Woyciechowskiego. Są wzbogacone licznymi przypisami, zdjęciami i rycinami. To skarbnica wiedzy o życiu kompozytora, jego pasjach muzycznych i m.in. koncertach na których bywał.

– Publikacja jest znakomicie wydana – podkreśla Sławomir Bartnik, właściciel księgarni im. B. Leśmiana w Zamościu, bibliofil oraz m.in. prezes Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu. – Jestem pewien, książka dostanie niejedną prestiżową nagrodę.

Książkę można nabyć w zamojskich księgarniach. Kosztuje 74 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!