piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zamość

Deklaracje śmieciowe w Zamościu: Przybyło ludzi, ale nadal brakuje 8 tysięcy

Dodano: 5 czerwca 2014, 10:15
Autor: (dudi)

Z deklaracji śmieciowych wynika, że w mieście w ostatnim czasie przybyło kilkaset osób. To efekt kontroli i wezwań do korekty deklaracji śmieciowych. Urząd ma jednak kłopot, bo nadal "brakuje ok. 8 tysięcy mieszkańców.

Według bazy meldunkowej i danych statystycznych (z grudnia 2012 roku) Zamość liczy ok. 65 tys. mieszkańców. Jeśli jednak uwzględnić, że część osób wyjechała za granicę lub do innych miast (według szacunków ok. 4 tys. osób), w mieście mieszka 61 tys. osób.

Jednak po wprowadzeniu nowego systemu wywozu śmieci, kiedy każde gospodarstwo domowe musiało zadeklarować liczbę osób w lokalu, okazało się, że część mieszkańców zniknęła. Pytani zadeklarowali mniejszą liczbę osób w gospodarstwach domowych, niż jest w rzeczywistości. Po to, by obniżyć swoje opłaty za wywóz śmieci, bo płaci się od osoby.

Pod koniec marca brakowało ok. 8 tys. osób. Wtedy urzędnicy zaczęli kontrolę. Od tego czasu przybyło kilkaset osób, bo pomogły pisma z prośbą o korektę.

- Przychodzą do nas ludzie i zgłaszają, że faktycznie zapomnieli wpisać syna czy babci - tłumaczy Piotr Zając, kierownik referatu gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Zamość. Jak wyjaśnia Zając, trudno jednak wyliczyć dokładnie ile osób teoretycznie przybyło. - Cały czas wpływają do nas pisma. W jednych autorzy informują przybywa ludzi, a w niektórych ubywa, np. z powodu zgonów czy wyjazdów - dodaje.

W liczeniu mieszkańców pomaga m.in. baza meldunkowa, informacje o średnim zużyciu wody z danego budynku. Miasto korzysta także z danych zarządców nieruchomości. Mniejsza liczba deklaracji to problem dla miasta. W ubiegłym roku system się nie zbilansował.

Od przyszłego roku nowy system wywozu śmieci obejmie także instytucje, firmy, szkoły i biura, czyli wszystkie budynki niezamieszkałe w Zamościu. - Przygotowujemy się do tego. Niezbędne są odpowiednie uchwały i baza danych. Później będziemy informować firmy o zmianach - mówi Zając.
Czytaj więcej o: Zamość śmieci
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!