środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Dług miasta rośnie, ale bezpiecznie. Wyemitują obligacje

Dodano: 16 maja 2017, 09:52
Autor: ask

29 mln zł – obligacje o takiej wartości wyemitować ma już za trzy miesiące Zamość. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje.

12 głosów za, trzy przeciw i siedem osób wstrzymujących się od głosu, tak wyglądają wyniki głosowania za zaciągnięciem przez Zamość kolejnych zobowiązań finansowych. Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta przyjęła podczas ostatniej sesji. Pożyczone pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na program budowy dróg. Nie wszyscy radni popierają jednak takie rozwiązanie.

– Nie jestem przeciwnikiem kredytów kiedy współfinansują projekty z dotacji. Jestem natomiast zdecydowanie przeciwny zadłużaniu miasta na inwestycje, na które nie mamy dofinansowania UE. W 2018 roku miasto będzie miało ponad 100 mln zadłużenia, które będzie spłacane przez kolejne Rady Miasta i kolejnych prezydentów – napisał zamojski radny Rafał Zwolak.

– W kampanii wyborczej Andrzej Wnuk krytykował poprzedniego prezydenta za zadłużanie miasta, a sam chce kolejnych kredytów – podkreślała podczas sesji radna Marta Pfaifer.

O tym, że miasto może sobie pozwolić na kolejne pożyczki, przekonywał radnych Marian Gołaszewski, prezes zarządu Aesco Group, które zajmuje się badaniem zdolności kredytowej polskich samorządów.

– Miasto jest dobrze gospodarowane, a nadwyżka budżetowa decydująca o zdolności kredytowej wynosi rocznie ok. 20 mln zł – wyliczał. – Nie ma obaw, że będą jakiekolwiek problemy z zabezpieczeniem funduszy na spłatę zobowiązań. Obecne zadłużenie Zamościa jest bardzo niskie. Gdyby radni chcieli, mogliby je spłacić w 4 lata, chociaż jest ono rozłożone na dłużej. Sytuacja jest więc bardzo dobra.

Wykup wyemitowanych w tym roku obligacji Zamość planuje rozpocząć w 2022 roku.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!