piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zamość

Do Zamościa ma popłynąć gaz z Ukrainy

Dodano: 20 września 2010, 13:35
Autor: Bogdan Nowak

Gaz ziemny zza wschodniej granicy kraju popłynie szeroką strugą do Zamościa. Wybudowano już odpowiednią sieć przesyłową. W połowie października odbędzie się w podzamojskich Czołkach jej oficjalne otwarcie. Czy dzięki temu gaz ziemny będzie w Zamościu tańszy? Na razie nie wiadomo.

– Otwarcie tej nitki gazowej jest ważne nie tylko dla miasta, ale też całego powiatu – mówi Henryk Matej, starosta zamojski. – Będę starał się o jej przedłużenie także m.in. do Szczebrzeszyna.

Od trzech lat gaz płynie szeroką strugą do Hrubieszowa. To wtedy uroczyście połączono gazociągi Polski i Ukrainy.

Powiat hrubieszowski jest gazyfikowany przez sandomierski oddział Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie. Wybudowany przez nich gazociąg wysokiego ciśnienia, łączący Polskę z Ukrainą, ma zdolność przepływu 3 tys. m sześć paliwa na godzinę. Gaz dostarczany jest m.in. do szpitala w Hrubieszowie.

Spółka od początku planowała także jego przesył na trasie: Hrubieszów-Zamość, a potem połączenie z ogólnopolskim systemem przesyłowym. Plan się teraz ziści.

– Gazociąg zostanie połączony 15 października – mówi Andrzej Pęcherek, szef Zakładu Gazowniczego w Sandomierzu, oddział Karpackiej Spółki Gazownictwa. – To nasza inwestycja, ale nie chcę jeszcze o niej mówić.

Ukraiński gaz jest nadal tani. Za 1 tys. m sześć przeciętny odbiorca płaci więcej nas kilka razy więcej niż u naszych wschodnich sąsiadów.

Wprawdzie w Polsce sprzedawany jest według taryf Urzędu Regulacji Energetyki, ale samorządowcy liczą na to, że ceny będzie można negocjować. O przedłużenie gazociągu do powiatu tomaszowskiego starał się Edward Żuk, poprzedni starostwa tomaszowski. Bez skutku.

Teraz zamierza starać się o to starosta zamojski, który będzie kandydował w wyborach na stanowisko burmistrza Szczebrzeszyna. To będzie jeden z punktów jego programu.

– Gmina Szczebrzeszyn na tym skorzysta – mówi starosta Matej. – W Klemensowie są kłopoty z kotłownią (Krajowa Spółka Cukrowa planuje jej zamknięcie-red.). Połączenie miejscowych osiedli do nowej sieci gazowej byłoby rozwiązaniem. Warto się o to postarać.

Kłopot z tym, że ukraiński dostawca jest kapryśny. Na początku września spółka NAK Naftogaz wstrzymała dostawy gazu. Argumentowała to zmianą wewnętrznych przepisów na Ukrainie. Kurków nadal nie odkręcono. Ale mieszkańcy Hrubieszowa tego nie odczuli.

– Od 17 września gaz jest dostarczany z polskiego systemu przesyłowego – informuje Katarzyna Zasada, z biura prasowego PGNiG.
Czytaj więcej o:
ANTONOV AN 225
Gość
jur
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ANTONOV AN 225
ANTONOV AN 225 (21 września 2010 o 00:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[media]http://www.youtube.com/watch?v=a4gMmWQtbPE&feature=related[/media] [color="#FFFACD"][size=7] [url="http://www.youtube.com/watch?v=ezui-jpKvys&feature=related"]Ukraiński Antonow dużo pije i pali ![/url] [/size][/color]
Rozwiń
Gość
Gość (20 września 2010 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ukraina przed kilku dniami odcieła dopływ gazu do Hrubieszowa , powód : zgodnie z prawem muszą najpierw zabezpieczyc dostawy na rynek własny i nie przewidują w najbliższym czasie wznowienia dostaw gazu do Polski , dobrze że Hrubieszów właczony już jest do ogolnopolskiej sieci i to ratuje lokalna kotłownię miejską
Rozwiń
jur
jur (20 września 2010 o 20:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaa bedzie taniej, kto w to uwierzy chyba wyborcy peło.
Rozwiń
Edmund
Edmund (20 września 2010 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe. Jeśli miałoby być taniej to świetnie. Niech się dzieję.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!