niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Do zoo w Zamościu trafią zwierzęta z przemytu. W piątek zoo za darmo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2010, 13:59

W piątek za wstęp do ogrodu zoologicznego nikt nie będzie musiał płacić. To dzięki akcji "Piątek z CITES w zamojskim zoo”. W związku z nią w magistracie odbędzie konferencja na temat nielegalnego handlu zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

– Chcemy zwrócić uwagę na to, jak unikać nielegalnego kupowania okazów zagrożonych gatunków i dlaczego nie wolno przywozić pamiątek z nich wykonanych – informuje Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej, która razem z przemyską izbą pokaże ekspozycję z zarekwirowanymi okazami CITES.

Chodzi m.in. o zabezpieczone na granicy spreparowane zwierzęta, skóry, koralowce i głowy aligatorów.

Akcja, której głównym organizatorem jest Urząd Miasta Zamościa, nieprzypadkowo zostanie przeprowadzona w Hetmańskim Grodzie. Bo na terenie zamojskiego ogrodu zoologicznego powstaje przygraniczny ośrodek kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen oraz centrum edukacyjno-szkoleniowe.

Już za kilka miesięcy trafiać tam będą odebrane przemytnikom zwierzaki. Przypomnijmy, że całkowita wartość realizowanego projektu wynosi ponad 9,2 mln złotych, z czego miasto otrzymało ponad 1,5 mln euro dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Inwestycja ma być zrealizowana do listopada.

W ciągu ostatnich 10 lat celnicy zatrzymali na granicy z Białorusią i Ukrainą prawie 900 żywych zwierząt objętych ochroną. Przeważały żółwie stepowe i mauretańskie, ale trafiły się też aligatory, krokodyl i boa dusiciel.

– Ale w ostatnich latach rzadko zatrzymujemy żywe zwierzęta, znacznie częściej mamy do czynienia z przemytem wyrobów z okazów CITES, m.in. trofeów myśliwskich, czy pamiątek w rodzaju muszli albo fragmentów koralowców – opowiada Czajka.

Tak było ostatnio na przejściu granicznym w Zosinie. Podczas kontroli busa w bagażu mieszkającej na stałe w Niemczech obywatelki Ukrainy celnicy znaleźli ważącego 3 kilogramy koralowca.

Kobieta nie posiadała wymaganych dokumentów. Powiedziała, że koralowca kupiła za 200 hrywien na bazarze w Charkowie. To miała być pamiątka.

Na poczet grożącej grzywny, podróżna wpłaciła 150 euro.

Na świecie jest obecnie około 30 tysięcy gatunków roślin i zwierząt wpisanych na listę ginących gatunków, chronionych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Przewóz przez granicę takich okazów wymaga zgody Ministerstwa Środowiska i odpowiednich dokumentów CITES.

Do zoo i na konferencję

Akcja "Piątek z CITES w zamojskim zoo” rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 19. Wszyscy chętnie wejdą na teren ogrodu zoologicznego bez biletu. O godz. 10 w sali Consulatus zamojskiego Ratusza prezydent Marcin Zamoyski otworzy konferencję "Ograniczenie nielegalnego handlu zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem”. Wykłady przygotowali m.in. koordynatorzy ds. CITES z Izb Celnych w Białej Podlaskiej i Przemyślu, a także Ryszard Topola, przewodniczący Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz Wojciech Piwowarski z Ministerstwa Środowiska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!