środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Dobrze byłoby kino "Strumyk” reanimować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 sierpnia 2008, 17:38
Autor: Bogdan Nowak

ŁASZCZÓW Miejscowi z rozrzewnieniem wspominają uroki wielkiego ekranu. Jedni oglądali tam "Wejście Smoka” inni płakali na "Trędowatej”.

Trudno zliczyć pary, które kino w Łaszczowie skojarzyło. Od 8 lat jest jednak zamknięte i niszczeje.

- To kino chociaż na wakacjach powinno działać - martwi się 70-letnia Henryka Noga z Łaszczowa. - Z zewnątrz się sypie, ale w środku są piękne siedzenia, salka z podwyższeniem i sceną. Wprawdzie w zimie grzeje się tam 4 piecami, ale spełniają swoją rolę. Kino jest nam potrzebne. Młodzież nie ma gdzie się podziać, to chociaż w tym kinie łyknęłaby kultury.

Nieczynne kino "Strumyk” mieści się w dawnym domu kahalnym, który przed wojną należał do miejscowej gminy żydowskiej. Budynek został przez hitlerowców zdewastowały.

Po wojnie został przebudowany i założono w nim dom strażaka, a pod koniec lat 50. kino. Henryka Noga pamięta czasy, gdy tłumy "waliły” tam drzwiami i oknami. Wyświetlano tam wszystkie nowości. W latach 80. szczególną popularnością cieszyły się filmy z legendarnym Bruce'em Lee.

- Byłem na jego "Wejściu Smoka” ze 20 razy - chwali się jeden z mieszkańców Łaszczowa. - Najpierw sam, a potem z… dziewczynami. Za każdym razem z inną. To były czasy!

Od 8 lat "Strumyk” jest zamknięty. - Szkoda go - martwi się Tadeusz Słomiany z Łaszczowa. - Warto je uruchomić.

Czy łaszczowieckie kino czekają lepsze czasy? Nie wiadomo. Urząd Gminy chce budynek sprzedać.

- Bo wymaga generalnego remontu i sporych nakładów finansowych - mówi Rafał Swatowski, sekretarz UG w Łaszczowie. - Mamy GOK, który zajmuje się obsługą naszych imprez kulturalnych. Tworzenie drugiego takiego miejsca mija się z celem.

Reanimowanie przez nas kina nie ma raczej sensu. Jakiś czas temu było wydzierżawiane w prywatne ręce, ale nie przynosiło dochodu. Dlatego upadło.
Za ile będzie można budynek kupić? To się okaże dopiero, gdy pojawi się jakiś inwestor. Jednak potencjalni nabywcy mogą obawiać się, że o jego zwrot upomną się Żydzi.

- Nie było dotąd z Gminy Żydowskiej żadnych takich sygnałów - zapewnia Swatowski. - Budynek dawnego kina jest naszą własnością.

Mieszkańcy gminy mają jednak na temat sprzedaży mieszane uczucia.
- Teraz jest dobry czas na kino - przekonuje 20-latek z Łaszczowa. - Festiwale filmowe organizuje przecież z powodzeniem Zwierzyniec, Zamość i wiele innych miast. Możemy się także my w ten sposób promować. Jak przyjdzie inwestor, założy tam magazyn z nawozami czy sklep. Szkoda to kino marnować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!