niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Doktor musi odpocząć, pacjent może poczekać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2006, 18:45

Z chorowaniem trzeba się wstrzymać do jesieni. Dlaczego? Bo specjaliści zatrudnieni w szpitalu im. Jana Pawła II w Zamościu właśnie się urlopują. A dyrekcja placówki nawet nie myśli o zatrudnieniu kogoś na zastępstwo.
– Czekałem na wizytę ponad miesiąc. Zrezygnowałem z urlopu. Podporządkowałem pod to wszystkie plany.

Tymczasem na dzień przed wyznaczonym terminem dowiaduję się, że muszę znowu czekać i to nie
wiadomo ile – wściekał się w naszej redakcji pacjent, któremu termin wizyty w poradni foniatrycznej wyznaczono na 4 lipca.
W identycznej sytuacji jest około 80 pacjentów poradni foniatrycznej w szpitalu „papieskim”, którzy termin wizyty mieli wyznaczony w okresie od 3 do 28 lipca. Powód? Banalny. Jedyna specjalistka w tej dziedzinie przebywa w tym czasie na urlopie. – Zwykle mamy plan urlopowy i nie rejestrujemy do specjalistów na czas ich nieobecności. Ale to była nagła sprawa, o urlopie foniatry dowiedziałam się w piątek – tłumaczyła nam pracownica rejestracji szpitala.
Naszemu Czytelnikowi zaproponowano przesunięcie terminu wizyty na drugą dekadę sierpnia. A zgodnie z przepisami, szpital powinien znaleźć kogoś na zastępstwo. – Świadczeniodawca, a w tym wypadku szpital, jest zobowiązany do zapewnienia ciągłości wykonywania usług przez cały okres obowiązywania umowy. Powinno być więc zastępstwo, a gdy to niemożliwe, szpital powinien wskazać inne miejsce wykonywania świadczeń – mówi Małgorzata Chymosz, naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zamojski szpital interpretuje to po swojemu – Świat nie jest doskonały. Zatrudnienie specjalisty z Lublina na kilka tygodni, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, jest praktycznie niemożliwe – mówi Jerzy Zarębski, rzecznik prasowy placówki. Dlatego wyznaczane są zastępstwa, ale tylko dla pacjentów w stanie zagrażającym ich życiu. I tak skierowanych do foniatry może przyjąć laryngolog, a pacjentów gastrologa internista.
Oczekiwanie na wizytę u gastrologa trwa ponad pół roku. Dlatego warto wiedzieć, że jedyny w Zamościu i regionie specjalista w tej dziedzinie już 17 lipca zacznie czterotygodniowy urlop. – Pacjenci zarejestrowani na ten okres, będą przyjęci w najbliższym wolnym terminie, jak tylko lekarz wróci – obiecuje Zarębski.
Na urlopy wybierają się też inni niezastąpieni lekarze ze szpitala „papieskiego”, czyli alergolog (od 10 do 31 lipca), reumatolog (od 24 lipca do 11 sierpnia) i audiolog (11 do 21 lipca). •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!