czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Dopadną i wyleczą raka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 maja 2009, 08:27

To będzie czwarte, po Wałbrzychu, Poznaniu i planowanym w Koszalinie, ale piewsze w naszym województwie Międzynarodowe Centrum Radioterapii prowadzone przez Euromedic Onkoterapia w Polsce.

Dziś koncepcja budowy i szczegóły zamojskiego MCO zostaną oficjalnie zaprezentowane.

Ośrodek, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do leczenia pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową ma powstać na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

- MCO w Zamościu to odpowiedź na trudną sytuację polskich pacjentów z chorobą nowotworową - informuje Ryszard Pankiewicz, rzecznik szpitala "papieskiego”. Przyznaje, że obecnie brak dostępu do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na leczenie sięga nawet 3 miesięcy. Dla wielu chorych to wyrok śmierci.

Żona Adama Zaleśnego zmarła na raka w grudniu. On sam jest w tej chwili pacjentem onkologii w szpitalu "papieskim”. - Choroba postępowała błyskawicznie, ale miałem szczęście, bo zaraz po wizycie w poradni trafiłem na oddział. Walczę - mówi mężczyzna.

Dla niego informacja o planach budowy MCO to doskonała wiadomość. - Bo ratują nas tu jak mogą, ale możliwości mają niewielkie. Na lampy (radioterapię - red.) trzeba już jeździć aż do Lublina - tłumaczy chory.

- Ale na szczęście, za jakiś czas o takiej sytuacji będziemy mogli mówić w czasie przeszłym - obiecuje rzecznik szpitala, z którym placówka Euromedica będzie ściśle współpracować.

Takie zapewnienia cieszą, zwłaszcza, że w tej chwili zamojski szpital nie ma oddziału onkologicznego z prawdziwego zdarzenia i dysponuje zaledwie kilkoma łóżkami dla chorych z nowotworami (czas oczekiwania na przyjęcie to ok. tygodni).

Tymczasem, zgodnie z założeniami, MCO w Zamościu każdego roku będzie w stanie pomóc ponad 2 tysiącom osób. Pankiewicz podkreśla, że wbrew obiegowym opiniom, iż w prywatnej służbie zdrowia wszyscy płacą, tu leczenie będzie bezpłatne, bo terapię zrefunduje NFZ.

Problemów być nie powinno. - Nowotwory to na tyle poważny problem, że NFZ kontraktuje ich leczenie dość hojnie. W każdym razie w naszych placówkach w Poznaniu i Wałbrzychu nie mieliśmy większych problemów ze sfinansowaniem przez fundusz naszych usług - mówi Michał Korzeniewski, rzecznik prasowy Euromedic Polska.

Pierwszych pacjentów placówka w Zamościu (przewidziana na ponad 50 łóżek) chce przyjąć w 10 miesięcy od rozpoczęcia budowy, której całkowity koszt sięgnie 60 mln zł.

Kiedy inwestycja ruszy? Ta informacja ma być przekazana dopiero podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Sami czekamy na nią z niecierpliwością - mówi Pankiewicz.

Karol Ługowski, rzecznik prasowy NFZ Lublin

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ ma zawarte umowy wieloletnie na realizacje świadczeń z zakresu radioterapii, których okres obowiązywania upływa z dniem 31.12.2009 roku. W związku z powyższym, jesienią br. zostaną ogłoszone postępowania konkursowe we wszystkich rodzajach świadczeń, w tym w rodzaju leczenie szpitalne - zakresie: radioterapia. Do postępowań tych będzie mógł przystąpić każdy Świadczeniodawca, spełniający kryteria określone w zarządzeniach Prezesa Funduszu.

Nie jest dobrze

Według Światowej Organizacji Zdrowia /WHO/ w Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii. Co czwarta istniejąca placówka, wg tych samych badań, dysponuje sprzętem technologicznie przestarzałym, eksploatowanym dłużej niż 10 lat. To plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej

Kim jest inwestor?

Holenderski koncern Euromedic jest obecny na polskim rynku od 9 lat. W 15 krajach Europy zarządza siecią 196 Centrów Medycznych (99 diagnostyczne, 63 stacje dializ, 32 laboratoria oraz dwa centra radioterapii).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!