czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Duże pieniądze na rewitalizację Starego Miasta coraz bliżej Zamościa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2005, 16:19

d Tylko krok dzieli Zamość od otrzymania około 20 mln zł dotacji z unijnych funduszy strukturalnych na rewitalizację Starówki. Na posiedzeniu Regionalnego Komitetu Sterującego przy Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie zapadła kluczowa decyzja.

Ostateczną podejmie jednak Zarząd Województwa Lubelskiego, prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia. - Dlatego nie możemy być jeszcze całkowicie pewni. Ale do tej pory raczej się nie zdarzało, aby decyzja RKS została zmieniona - mówi Tomasz Kossowski, sekretarz Urzędu Miasta Zamość.
Dofinansowanie mają otrzymać trzy projekty wykrojone z odrzuconego w ub. r. wielkiego planu rewitalizacji Starego Miasta. Wtedy uznano, że projekt jest za duży i - co za tym idzie - za kosztowny. Mniejsze projekty zmieściły się w tegorocznym limicie dofinansowania. Ale nie tylko to zaważyło na decyzji. - Od strony merytorycznej zamojskie projekty były najlepiej przygotowane spośród kilkudziesięciu pozostałych, zgłoszonych przez samorządy Lubelszczyzny - mówi Bogdan Kawałko, członek RKS.
Zakładając, że zarząd województwa nie zmieni decyzji komitetu, prace budowlane na Starówce powinny ruszyć już w sierpniu. Potrwają do końca 2006 r. W tym czasie wymieniona ma być nawierzchnia Rynku Wielkiego oraz nawierzchnie dziesięciu głównych ulic w rejonie Starego Miasta. Przewidziano też remont większości kamienic wokół Rynku Wielkiego, w tym Muzeum Zamojskiego i pierzei wzdłuż ulicy Staszica. Rewitalizacja obejmie też budynek dawnej "Centralki” i blok kamienic przy ul. Zamenhofa. Jedną z większych inwestycji w pakiecie będzie remont samego ratusza wraz z oficyną.
W projektach znalazło się też zainstalowania monitoringu na Rynku Wielkim i przyległych ulicach. Całość ma kosztować 25 mln zł, z czego trzy czwarte środków zostanie zwrócone z funduszy strukturalnych. Nie wykluczone, że plany te trzeba będzie częściowo ograniczyć. - Zarząd województwa prawdopodobnie zmniejszy środki z puli na ochronę dziedzictwa dóbr kultury, ponieważ część pieniędzy z tego działu powinna być wykorzystana na projekty związane z promocją i turystyką. Dlatego najprawdopodobniej któryś z zaaprobowanych projektów zostanie okrojony - przewiduje Krzysztof Kuśmicki, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Trzeba też brać pod uwagę fakt, że kwota dofinansowania była liczona po wyższym niż obecnie kursie euro, więc przy wypłacie dofinansowania pieniędzy może być mniej niż szacowano - dodaje Kuśmicki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!