poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Zamość

Dyniska: Zagraniczna pielgrzymka i odpust ekumeniczny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 czerwca 2011, 22:10
Autor: (lew)

 (UG Ulhówek)
(UG Ulhówek)

Już po raz siódmy pielgrzymi wybrali się z Dynisk w gminie Ulhówek do leżącego po drugiej stronie granicy Uhnowa. Do 1951 roku Dyniska należały do parafii w Uhnowie.

Pielgrzymka organizowana jest zawsze w przeddzień odpustu parafialnego w Dyniskach. Po kontroli paszportowej w Ulikowie pątnicy wraz z orkiestrą dętą z Lubaczowa i samorządowcami dotarli do Uhnowa, gdzie chlebem i solą powitał ich mera Michaił Osmiłowski i przedstawiciele władz rejonowych z Sokala.

Następnie wszyscy poszli do uhnowskiego kościoła, aby wziąć udział w uroczystym nabożeństwie. Kazanie po polsku i ukraińsku wygłosił proboszcz z Żółkwi ks. Józef Legowicz, któremu towarzyszyli księża Bronisław Bucki, Bogusław Wojtasiuk, Adam Siedlecki, Wiesław Mokrzycki oraz ksiądz mitrat Stefan Batruch z lubelskiej parafii greckokatolickiej.

– Po mszy świętej wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, aby uczestniczyć w ekumenicznej modlitwie za spoczywających tam zmarłych różnych wyznań – informuje Sławomir Jarocha z Urzędu Gminy Ulhówek. – Mieszkańcy Uhnowa przygotowali dla wszystkich skromny poczęstunek, po którym rozpoczęły się indywidualne powroty pielgrzymów do Polski.


Na drugi dzień orkiestra dęta z Lubaczowa witała wiernych przybywających na sumę odpustową w Dyniskach. Kazanie wygłosił bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Przypomnijmy, że w 1951 roku w ramach prostowania granic kolana Bugu, czyli tereny znajdujące się w powiatach hrubieszowskim i tomaszowskim trafiły do ZSRR. Za granicą znalazły się gminy: Krystynopol, Chorobrów i Uhnów, a częściowo Waręż, Bełz, Dołhobyczów i Tarnoszyn. W zamian przekazano nam tereny w Bieszczadach, m.in. Ustrzyki Dolne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!