sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Dzieci mają tu drugi dom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2006, 19:24

Reklamują się jako najstarsza z tego typu placówek w Polsce. Mają powody i dowody na to, że przedszkole działa już w Zwierzyńcu okrągły wiek. Właśnie zaczęło się w nim robić ciasno.

Bo akurat swoje dzieci przyprowadza tu codziennie wyż demograficzny, czyli tzw. dzieci stanu wojennego. Już w tej chwili w dwóch oddziałach jest 55 dzieci, podczas gdy nie powinno być więcej niż pięćdziesiąt. - Poradzimy sobie - zapewnia Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca. - Gdy będzie trzeba, to zerówki umieścimy w szkole podstawowej, zaś dla dzieci spoza miasta, utworzymy oddziały przedszkolne w szkole w Wywłoczce. Tam miejsca nie brakuje.
Bo w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się obecnie zwierzynieckie przedszkole, więcej niż dwa oddziały się nie zmieszczą. - I bardzo dobrze - mówi pani Anna, przyprowadzająca swoje dziecko. - Takie małe przedszkole zapewnia domową atmosferę. Tu wszyscy się znają. Na przyzwyczajenie się do szkolnego tłoku dzieci mają czas w zerówce.
No dobrze. A co się stało z wzniesionym w latach osiemdziesiątych budynkiem przedszkola? - Musieliśmy go opuścić po kilkunastu latach - wyjaśnia Irena Szymczuk, dyrektor przedszkola. - Zostało zbudowane na starym korycie Wieprza, w piwnicach ciągle stała woda, a wilgoci ze ścian nijak nie dało się usunąć.
Niedawno swoje stulecie obchodziło przedszkole w Nałęczowie, reklamujące się jako najstarsze państwowe. Które jest więc bardziej sędziwe? - Nasze jest najstarsze z działających nieprzerwanie - precyzuje dyrektor Szymczuk. - Jest wiele starszych niż nasze, ale one przez pewien czas nie działały, potem były reaktywowane. A przedszkole w Zwierzyńcu nie przerwało pracy nawet na miesiąc. Działało podczas obu wojen światowych i okupacji.
Zwierzynieckie przedszkole od roku nosi imię Wandy Cebrykow. To wieloletnia wychowawczyni. Podczas wojny wspólnie z Zamoyskimi uratowała kilkaset dzieci ze zwierzynieckiego obozu przejściowego dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. Hrabiostwo Zamoyscy dzięki swoim stosunkom "przemycali” dzieci i umieszczali w ochronce, jak wówczas nazywało się przedszkole. Tam zajmowała się nimi Wanda Cebrykow.
Uroczystości jubileuszowe w placówce zaplanowano na czwartek. Będą występy dzieci i zaproszonych gości, a potem spotkanie z maluchami i ich rodzicami. Bo to także ich święto.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!