poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Dziś ruszyły zapisy na zasiłki z opieki społecznej. Nie trzeba już jeździć do Zamościa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2010, 15:16

Od środy 1 września w ośrodkach pomocy społecznej można ubiegać się o przyznanie świadczeń rodzinnych. Na szczęście skróciła się droga do ich wypłaty. Można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wszystko za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy gminami powiatu zamojskiego a skarbówką.

Osoby ubiegające się w ośrodku pomocy społecznej o przyznanie świadczeń rodzinnych muszą udokumentować swoje dochody.

Zaświadczenia wydawane są w urzędach skarbowych. Mieszkańcy powiatu zamojskiego musieli załatwiać takie formalności w Zamościu.

– Trzeba było zarezerwować cały dzień na taką wyprawę – mówi pani Irena z gminy Grabowiec, która pobiera świadczenia na dwoje dzieci. – Musiałam zapłacić za bilety w obie strony i odstać swoje w kolejce.

Ale teraz to się zmieni. Dzięki podpisanemu porozumieniu pani Irena i tysiące innych podatników z 15 gmin powiatu zamojskiego mogą składać wnioski o wydanie zaświadczenia o dochodach w swoim ośrodku.

Z takiej możliwości nie skorzystał tylko Urząd Miasta Zamościa, jednak w tym przypadku podatnicy mają ułatwiony kontakt ze "skarbówką”.

– Urzędy przekażą dokumenty między sobą, zaświadczenia zostaną wysłane bezpośrednio do ośrodków pomocy społecznej, co zaoszczędzi czas podatnikom oraz wyeliminuje koszty związane z dojazdem do urzędu skarbowego – informuje Krystyna Rybak, kierownik referat informatyki i obsługi zaświadczeń Urzędu Skarbowego w Zamościu, gdzie w ub. roku wydano prawie 29,5 tys. zaświadczeń dla celów świadczeń rodzinnych.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zwierzyńcu dzisiaj ustawiła się kolejka.

– Jedni sami przynoszą zaświadczenia o dochodach, inni proszą, byśmy w ich imieniu wystąpili o to do urzędu skarbowego – mówi Bożena Przytuła z MOPS, gdzie można znaleźć druki wniosków.

W czerwcu ze świadczeń rodzinnych korzystało w gminie Zwierzyniec 461 rodzin.

Na dziecko w wieku do 5 lat przysługuje 68 zł zasiłku rodzinnego, 91 zł zarezerwowano dla dzieci w wieku 5–18 lat, a 98 zł 18–24 lata.

Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł, a świadczenie pielęgnacyjne – 520 zł (otrzymują je osoby, które zrezygnowały z pracy zawodowej, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem).

Aby otrzymać świadczenie rodzinne miesieczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 504 zł netto.

Jeśli rodzina wychowuje dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością, wówczas dochód nie może być większy niż 583 zł na osobę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!