wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Egzotyczny i niebezpieczny żółw trafił do zoo w Zamościu

Dodano: 13 grudnia 2016, 20:26
Autor: ask

Egzotyczny i niebezpieczny żółw jaszczurowaty trafił do Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu

Informacje o tym, że w zalewie w Kutnie pływa ogromny żółw od kilku lat krążyły wśród mieszkańców okolicznych miejscowości. - Początkowo to była taka miejska legenda. Powtarzano relacje osób, które miały go widzieć. Nie brano ich jednak poważnie. Do czasu, aż ktoś nie zrobił zdjęć a ktoś inny nie nakręcił filmu – opowiada Bartłomiej Gorzkowski, prezes lubelskiej Fundacji Epicrates. – Wtedy poproszono nas żebyśmy na podstawie tych materiałów stwierdzili do jakiego gatunku zalicza się żółw.

Okazało się, że w Kutnie mieszka zwierzę zaliczane w Polsce do gatunków inwazyjnych. Przenosi patogeny, które mogą być groźne dla innych zwierząt i ludzi, zaburza ekosystem.

- Ponieważ zajmujemy się odławianiem takich zwierząt poproszono nas o pomoc. Latem pojechaliśmy do Kutna i udało nam się to po zaledwie dwóch dniach – wspomina Gorzkowski. – Potem zwierzę przechodziło kwarantannę. Sprawdziliśmy, czy nie jest nosicielem bakterii, pasożytów, czy wirusów i zaczęliśmy szukać dla niego nowego domu.

Członkom Fundacji Epicrates zależało, żeby zwierzę nie trafiło do osoby prywatnej. Nawet takiej, które ma wymagane prawem pozwolenia.

- Stąd zamojskie ZOO – dodaje Gorzkowski. – Żółw będzie miała tam nie tylko bardzo dobre warunki, ale także będzie służył edukacji. Chcemy żeby przestrzec ludzi przed wypuszczaniem na wolność zwierząt, które im się znudziły, bo np. urosły. Wydaje nam się, że taki właśnie był los odłowionego przez nas zwierzęcia.

Czytaj więcej o: Zamość ZOO Zamość
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!