wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Festiwal im. Marka Grechuty: Zamość zapłaci rodzinie artysty 20 tys. zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2010, 14:34
Autor: Bogdan Nowak

Zamojski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty odbędzie się, ale miasto będzie musiało zapłacić rodzinie tego wielkiego artysty i kompozytora 20 tys. zł. Odbędzie się m.in. koncert na którym zaplanowane zostaną utwory z legendarnego musicalu "Szalona lokomotywa” opartego na tekstach Witkiewicza.

– To będzie ważne wydarzenie kulturalne – zapewnia Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Jednak miasto za możliwość wykorzystania w nazwie festiwalu imienia i nazwiska Marka Grechuty musi zapłacić jego żonie 20 tys. zł brutto.

Festiwal kultury im. Marka Grechuty będzie organizowany już po raz czwarty. Ten twórca urodził się w Zamościu i jego mieszkańcy chcieli to uczcić.

Jednak rodzina zmarłego artysty postanowiła wprowadzić nowe zasady jego organizacji. W ub. roku spółka MediaWay, która reprezentuje spadkobierców Grechuty zaproponowała miastu zawarcie umowy.

Jednocześnie poinformowano, że Danuta Grechuta w celu ochrony przed wykorzystaniem komercyjnym przez "osoby trzecie” zgłosiła do Urzędu Patentowego znak towarowy "Marek Grechuta”, obejmujący m.in. organizowanie koncertów.

Spółka domagała się od UM pieniędzy. Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa wysłał pismo do spadkobierców artysty. Przekonywał m.in. iż zamojski festiwal nie jest przedsięwzięciem komercyjnym. Ponadto tantiemy są odprowadzane do ZAIKS-u. W ten sposób prawa autorskie są respektowane.

Organizacja festiwalu stanęła pod znakiem zapytania. Doszło do negocjacji. Festiwal się odbędzie, jednak będzie o 20 tys. zł droższy.

– Uzyskaliśmy zgodę na wykorzystanie podczas imprezy nazwiska pana Grechuty – zapewnia rzecznik Garbula. – Czy taką sumę będziemy płacić w następnych latach? Trudno jeszcze powiedzieć. Za każdym razem będą one negocjowane.

W tym roku festiwal zapowiada się ciekawie. Przedsięwzięcie rusza w piątek. Na podwórzu przy ul. Grodzkiej 7 odbędzie się "Wieczór z Markiem Grechutą”. O godz. 19. wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego poświęconego artyście.

Następnego dnia na Rynku Wielkim zaplanowano koncert, podczas którego będzie można posłuchać utworów z musicalu "Szalona lokomotywa”. Koncert rozpocznie się o godz. 20.30.

W niedzielę na Rynku Wielkim odbędzie się koncert galowy (początek 20. 30). Wystąpią m.in. Marta Bizoń, Olga Bończyk, Beata Rybotycka i Krzysztof Tyniec. Zaprezentowane będą znane i mniej znane piosenki Marka Grechuty.

Imprezę organizuje zamojski UM oraz Orkiestra Symfoniczna w Zamościu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pikuś z Chełma
mariusz
koncerciak
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pikuś z Chełma
pikuś z Chełma (7 września 2010 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo trafne i mądre wypowiedzi.Trudno o lepsze.Popieram w całej rozciągłości.
Rozwiń
mariusz
mariusz (7 września 2010 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślenie rzecznika jest wprost olśniewające. Co będzie z festiwalem w latach następnych? To wszystko pic-foto- montaż. Nawet w kulturze nie ma zarządzania. Państwu dziękujemy.
Rozwiń
koncerciak
koncerciak (6 września 2010 o 20:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wdowa powinna jeszcze dopłacić ze Zamość tak czci imię jej męża i brać czynny udział w koncercie, być osobą honorową koncertu. Wstyd żeby jeszcze szukać zarobku po śmierci bliskiego. Rozumię ze pieniądze potrzebne na renowację grobu Marka itp. Na co jej kasa z Zamościa??????
Rozwiń
STYX
STYX (6 września 2010 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marek był wielkim artystą, ale rodzina to naciągacze. Biedny człowiek,że musiał mieć z tą rodzinką jakikolwiek związek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!