piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Festiwal Nauki w Wydziale Nauk Rolniczych okazał się hitem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2009, 14:18
Autor: Bogdan Nowak

Zmiany klimatu, znaczenie siarki w rolnictwie, życie storczyków na mokradłach czy tajemnice projektowania ogrodów – to tylko niektóre tematy, które były wczoraj omawiane podczas Festiwalu Nauki zorganizowanym przez zamojski Wydział Nauk Rolniczych.

– Najbardziej interesuje mnie wykład o zmianach klimatu – tłumaczyła 17-letnia Magdalena Cios, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Zamościu. – Po prostu interesuje mnie, dlaczego w ostatnich latach jest tak ciepło, dlaczego nie ma zim z prawdziwego zdarzenia i jaka jest w tym rola różnych zanieczyszczeń. Zresztą cały festiwal jest interesujący.

Magda mieszka w jednym z zamojskich bloków. Jest jedynaczką. Interesuje się fotografią, lubi dobre filmy i komputery. Chciałaby studiować hotelarstwo. W jej domu niewiele mówi się o środowisku i ekologii. Jednak śmieci są segregowane.

– W każdej z interesujących dziedzin można coś zdziałać dla środowiska – mówi Magda. – Warto wiedzieć więcej o świecie.

To właśnie dla takich ciekawskich zamojski WNR (wchodzi w skład Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie) zorganizował wczorajszy festiwal. Atrakcji nie brakowało.

Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. wykładów dr Joanny Onuch-Amborskiej (o projektowaniu ogrodów), prof. dr hab. Adam Kaczor (mówił o znaczeniu siarki) oraz dr Aliny Kowalczyk Juśko (nt. odnawialnych źródeł energii).

Można też było obejrzeć olbrzymie warzywa eksponowane na korytarzu uczelni, bakterie pod mikroskopem oraz m.in. rozdział barwników z liści pokrzywy metodą chromatografii.

Zainteresowanie było bardzo duże. Uczelnię odwiedziło kilkaset osób. – Chcieliśmy wyjść do mieszkańców Zamościa – tłumaczy Sylwester Komorowski, pracownik zamojskiego WNR. – Zainteresowanie naprawdę przeszło nasze oczekiwania. A mamy się czym pochwalić…

Zamojska wydział wykształcił już wielu naukowców i wykwalifikowanych hodowców, speców od produkcji roślinnej czy zwierzęcej. Teraz studiuje tam ok. 900 osób, a pracuje wykwalifikowana kadra naukowa.

To dziesięciu samodzielnych pracowników naukowych (profesorów i doktorów hab.), 17 adiunktów oraz kilku asystentów.

– W maju tego roku centralna komisja ds. stopni i tytułów naukowych przyznała nam do doktoryzowania naszych pracowników – raduje się prof. dr hab. Danuta Borkowska, prodziekan WNR w Zamościu. – To dla nas naprawdę bardzo ważne. Nasza uczelnia się rozwija.

– To wszystko jest ciekawe – dodał jeden z nastolatków, uczestnik wczorajszego festiwalu. – Fajnie byłoby tutaj studiować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!