Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 grudnia 2015 r.
14:01

Fotoradar złapał go 229 razy. Pirat drogowy zasłania twarz, pokazuje środkowy palec

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 24 A A
Droga sądowa powinna być dla notorycznych piratów drogowych dotkliwsza niż zwykłe mandaty. A nie jest<br />
Droga sądowa powinna być dla notorycznych piratów drogowych dotkliwsza niż zwykłe mandaty. A nie jest

Piratowi rekordziście z Zamojszczyzny bardziej opłacało się stanąć przed sądem, niż płacić mandaty. Wymiar sprawiedliwości nie radzi sobie z kierowcą złapanym 229 razy przez fotoradar

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pirat drogowy z Zamojszczyzny osiągnął rekordowy wynik 229 wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary Inspekcji Transportu Drogowego. Sprawę opisał wczoraj Dziennik Gazeta Prawna.

Szalejąc po drogach w powiecie zamojskim niesforny kierowca przekraczał dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h i więcej. Na widok fotoradarów zasłaniał twarz dłońmi, układając środkowy palec w obelżywym geście.

Każde z tych wykroczeń to 400- lub 500-złotowe mandaty. Jednak pirat zawsze odmawiał ich przyjęcia, twierdząc, że nie rozpoznaje szofera.

W takich sytuacjach ITD kieruje wnioski o ukaranie do sądu. I to hurtowo, bo terminy naglą – w przypadku wykroczeń obowiązuje roczny okres przedawnienia. Natomiast sądy zobligowane ekonomiką procesową łączą te wnioski w pakiety po 15–25 mandatów. I wymierzają jedną karę – dużo łagodniejszą, niż wynikałoby to z sumowania kwot z pakietu mandatów.

– Kierowca nie uniknie kary za którekolwiek wykroczenie, aczkolwiek zgodnie z art. 9 par. 2 Kodeksu wykroczeń wymierzona zostanie jedna kara w granicach zagrożenia w przepisie przewidującym najsurowszą karę. A ta w sprawach o wykroczenia kończy się grzywną w wysokości 5000 złotych – wyjaśnia sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Jakby nie liczyć, to na pakiecie 15 mandatów po 500 złotych pirat zaoszczędzi 2,5 tys. złotych, na pakiecie 25 mandatów – 7,5 tysiąca złotych. Do sądów trafiło dotąd 120 wniosków ITD w sprawie zamojskiego pirata. 70 wykroczeń zostało już osądzonych.

Cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną prawnik ITD narzeka, że ustawodawca nie przewidział możliwości stosowania wyższej grzywny w stosunku do takich kierowców. Sędzia Dariusz Abramowicz przypomina jednak, że w Kodeksie wykroczeń istnieje art. 38, który daje podstawę obostrzenia sankcji poprzez wymierzenie kary aresztu, nawet do 30 dni – w sytuacji, gdyby dane wykroczenie było zagrożone karą łagodniejszą.

– Dotyczy to sprawcy ukaranego co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenie umyślne, który w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania popełnia ponownie podobne wykroczenie. To rozwiązanie dotyczyć będzie właśnie tego rodzaju niepoprawnych sprawców – tłumaczy sędzia Abramowicz.

– Sądy powinny korzystać z tego narzędzia, aby utemperować najbardziej krewkich piratów – apeluje Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego. – Bo jak widać, czasami grzywna nie wystarczy – dodaje.

Pirat z Zamojszczyzny stracił prawo jazdy. Jeżeli bez niego usiądzie za kierownicą, to popełni przestępstwo, za które grozi dwuletnie więzienie.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 16:11
W Puławach przydałby się fotoradar przy skrzyżowaniu przy Carrefourze, tam szaleją, oby nie musiało dojść do tragedii.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 15:35
jak by tak utylizowac gnojka?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 14:39
a może on prowadzi ulicznego Facebooka ;) i to jest sztuka
Avatar
308 / 10 grudnia 2015 o 22:23

dzięki fotoradarom,sprawnej policji i szybko działającym sądom,bezstronnym mądrym komornikom, uczciwemu urzędowi skarbowemu i fajnemu prezydentowi w mojej ojczyźnie żyje mi się lepiej.Coraz lepiej. Tak dobrze że tylko sznurek na szyję i mocna gałąź-, rwa ich mać

No to na co czekasz?

Zrób przysługę społeczeństwo i uwolnij nas od d e b i l a! Nikt nie będzie po tobie płakał, a za to podniesie się średnie krajowe IQ gdy ubędzie d e b i l a.

No to na co czekasz?

Zrób przysługę społeczeństwo i uwolnij nas od d e b i l a! Nikt nie będzie po tobie płakał, a za to podniesie się średnie krajowe IQ gdy ubędzie d e b i l a.

rozwiń
Avatar
Henio / 10 grudnia 2015 o 11:38

Jak mnie któryś sąd tknie, to potem zabije kilka losowych osób a na końcu siebie. I co mi zrobicie?

Możliwości jest bez liku. Na przykład ktoś może wpaść na pomysł prewencyjnej utylizacji.

Avatar
Henio / 10 grudnia 2015 o 11:37

Jak mnie któryś sąd tknie, to potem zabije kilka losowych osób a na końcu siebie. I co mi zrobicie?

Możliwości jest bez liku. Na przykład ktoś może wpaść na pomysł prewencyjnej utylizacji.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 o 10:35
... a mógł zostać posłem (np BURY z psl) lub prokuratorem. Wtedy mógłby spokojnie popełniać wykroczenia.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 o 10:32
Ile osób ten "pirat" zranił i zabił?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 o 09:51
dzięki fotoradarom,sprawnej policji i szybko działającym sądom,bezstronnym mądrym komornikom, uczciwemu urzędowi skarbowemu i fajnemu prezydentowi w mojej ojczyźnie żyje mi się lepiej.Coraz lepiej. Tak dobrze że tylko sznurek na szyję i mocna gałąź-, rwa ich mać
Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 o 09:23
po 1 stycznia w stolicy mozna gaz do dechy
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 16:11
W Puławach przydałby się fotoradar przy skrzyżowaniu przy Carrefourze, tam szaleją, oby nie musiało dojść do tragedii.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 15:35
jak by tak utylizowac gnojka?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 14:39
a może on prowadzi ulicznego Facebooka ;) i to jest sztuka
Avatar
308 / 10 grudnia 2015 o 22:23

dzięki fotoradarom,sprawnej policji i szybko działającym sądom,bezstronnym mądrym komornikom, uczciwemu urzędowi skarbowemu i fajnemu prezydentowi w mojej ojczyźnie żyje mi się lepiej.Coraz lepiej. Tak dobrze że tylko sznurek na szyję i mocna gałąź-, rwa ich mać

No to na co czekasz?

Zrób przysługę społeczeństwo i uwolnij nas od d e b i l a! Nikt nie będzie po tobie płakał, a za to podniesie się średnie krajowe IQ gdy ubędzie d e b i l a.

No to na co czekasz?

Zrób przysługę społeczeństwo i uwolnij nas od d e b i l a! Nikt nie będzie po tobie płakał, a za to podniesie się średnie krajowe IQ gdy ubędzie d e b i l a.

rozwiń
Avatar
Henio / 10 grudnia 2015 o 11:38

Jak mnie któryś sąd tknie, to potem zabije kilka losowych osób a na końcu siebie. I co mi zrobicie?

Możliwości jest bez liku. Na przykład ktoś może wpaść na pomysł prewencyjnej utylizacji.

Avatar
Henio / 10 grudnia 2015 o 11:37

Jak mnie któryś sąd tknie, to potem zabije kilka losowych osób a na końcu siebie. I co mi zrobicie?

Możliwości jest bez liku. Na przykład ktoś może wpaść na pomysł prewencyjnej utylizacji.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 o 10:35
... a mógł zostać posłem (np BURY z psl) lub prokuratorem. Wtedy mógłby spokojnie popełniać wykroczenia.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 o 10:32
Ile osób ten "pirat" zranił i zabił?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 o 09:51
dzięki fotoradarom,sprawnej policji i szybko działającym sądom,bezstronnym mądrym komornikom, uczciwemu urzędowi skarbowemu i fajnemu prezydentowi w mojej ojczyźnie żyje mi się lepiej.Coraz lepiej. Tak dobrze że tylko sznurek na szyję i mocna gałąź-, rwa ich mać
Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 o 09:23
po 1 stycznia w stolicy mozna gaz do dechy
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 0

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 1

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 1

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 3

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 0

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

Zlot Foodtrucków w Puławach
22 czerwca 2018, 0:00

Zlot Foodtrucków w Puławach 2 2

Przez cały weekend, od piątku 22 czerwca do niedzieli, 24 czerwca przed Galerią Zieloną w Puławach (ul. Lubelska 2) odbędzie się Zlot Foodtrucków.

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 19 7

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 3 1

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 5 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 7

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 1 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 2 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!