niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Fotoradar złapał go 229 razy. Pirat drogowy zasłania twarz, pokazuje środkowy palec

Dodano: 9 grudnia 2015, 14:01
Autor: Paweł Puzio

Droga sądowa powinna być dla notorycznych piratów drogowych dotkliwsza niż zwykłe mandaty. A nie jest<br />
Droga sądowa powinna być dla notorycznych piratów drogowych dotkliwsza niż zwykłe mandaty. A nie jest

Piratowi rekordziście z Zamojszczyzny bardziej opłacało się stanąć przed sądem, niż płacić mandaty. Wymiar sprawiedliwości nie radzi sobie z kierowcą złapanym 229 razy przez fotoradar

Pirat drogowy z Zamojszczyzny osiągnął rekordowy wynik 229 wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary Inspekcji Transportu Drogowego. Sprawę opisał wczoraj Dziennik Gazeta Prawna.

Szalejąc po drogach w powiecie zamojskim niesforny kierowca przekraczał dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h i więcej. Na widok fotoradarów zasłaniał twarz dłońmi, układając środkowy palec w obelżywym geście.

Każde z tych wykroczeń to 400- lub 500-złotowe mandaty. Jednak pirat zawsze odmawiał ich przyjęcia, twierdząc, że nie rozpoznaje szofera.

W takich sytuacjach ITD kieruje wnioski o ukaranie do sądu. I to hurtowo, bo terminy naglą – w przypadku wykroczeń obowiązuje roczny okres przedawnienia. Natomiast sądy zobligowane ekonomiką procesową łączą te wnioski w pakiety po 15–25 mandatów. I wymierzają jedną karę – dużo łagodniejszą, niż wynikałoby to z sumowania kwot z pakietu mandatów.

– Kierowca nie uniknie kary za którekolwiek wykroczenie, aczkolwiek zgodnie z art. 9 par. 2 Kodeksu wykroczeń wymierzona zostanie jedna kara w granicach zagrożenia w przepisie przewidującym najsurowszą karę. A ta w sprawach o wykroczenia kończy się grzywną w wysokości 5000 złotych – wyjaśnia sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Jakby nie liczyć, to na pakiecie 15 mandatów po 500 złotych pirat zaoszczędzi 2,5 tys. złotych, na pakiecie 25 mandatów – 7,5 tysiąca złotych. Do sądów trafiło dotąd 120 wniosków ITD w sprawie zamojskiego pirata. 70 wykroczeń zostało już osądzonych.

Cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną prawnik ITD narzeka, że ustawodawca nie przewidział możliwości stosowania wyższej grzywny w stosunku do takich kierowców. Sędzia Dariusz Abramowicz przypomina jednak, że w Kodeksie wykroczeń istnieje art. 38, który daje podstawę obostrzenia sankcji poprzez wymierzenie kary aresztu, nawet do 30 dni – w sytuacji, gdyby dane wykroczenie było zagrożone karą łagodniejszą.

– Dotyczy to sprawcy ukaranego co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenie umyślne, który w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania popełnia ponownie podobne wykroczenie. To rozwiązanie dotyczyć będzie właśnie tego rodzaju niepoprawnych sprawców – tłumaczy sędzia Abramowicz.

– Sądy powinny korzystać z tego narzędzia, aby utemperować najbardziej krewkich piratów – apeluje Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego. – Bo jak widać, czasami grzywna nie wystarczy – dodaje.

Pirat z Zamojszczyzny stracił prawo jazdy. Jeżeli bez niego usiądzie za kierownicą, to popełni przestępstwo, za które grozi dwuletnie więzienie.

Gość
Gość
Gość
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 grudnia 2015 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Puławach przydałby się fotoradar przy skrzyżowaniu przy Carrefourze, tam szaleją, oby nie musiało dojść do tragedii.
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak by tak utylizowac gnojka?
Rozwiń
Gość
Gość (11 grudnia 2015 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a może on prowadzi ulicznego Facebooka ;) i to jest sztuka
Rozwiń
308
308 (10 grudnia 2015 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dzięki fotoradarom,sprawnej policji i szybko działającym sądom,bezstronnym mądrym komornikom, uczciwemu urzędowi skarbowemu i fajnemu prezydentowi w mojej ojczyźnie żyje mi się lepiej.Coraz lepiej. Tak dobrze że tylko sznurek na szyję i mocna gałąź-, rwa ich mać

No to na co czekasz?

Zrób przysługę społeczeństwo i uwolnij nas od d e b i l a! Nikt nie będzie po tobie płakał, a za to podniesie się średnie krajowe IQ gdy ubędzie d e b i l a.

Rozwiń
Henio
Henio (10 grudnia 2015 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak mnie któryś sąd tknie, to potem zabije kilka losowych osób a na końcu siebie. I co mi zrobicie?

Możliwości jest bez liku. Na przykład ktoś może wpaść na pomysł prewencyjnej utylizacji.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!