sobota, 16 grudnia 2017 r.

Zamość

Fundacja przekaże szpitalowi "papieskiemu" sprzęt za 4,5 mln zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2010, 14:35

Polsko-Włoska Fundacja Promocji Zdrowia im. św. Rafała w Krakowie podarowała nowoczesny sprzęt medyczny zamojskiemu szpitalowi "papieskiemu”. Na poniedziałek zaplanowano uroczyste przekazanie.

Ryszard Pankiewicz, rzecznik SP Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, informuje, że łączna wartość aparatury wynosi około 4,5 mln złotych.

Do Zakładu Radiologii trafi rentgenowski aparat cyfrowy do badań ogólnodiagnostycznych, na oddział anestezjologii i intensywnej terapii dwa aparaty do znieczulenia ogólnego, a najwyższej jakości cyfrowy ultrasonograf oraz fakoemulsyfikator – na oddział okulistyczny.

Ponadto fundacja przekaże zestaw urologiczno-laserowy, jak również ESWL, czyli nowoczesny aparat służący do bezoperacyjnego kruszenia kamieni moczowych.

– ESWL to aparat, który stanowi część tworzonego w naszym szpitalu Ośrodka Endourologii i ESWL – wskazuje Pankiewicz.

Pacjenci są po wrażeniem. – Gdy trafiłam do szpitala, od ręki wykonano mi rezonans magnetyczny – mówi Wanda Stocka. – Opieka jest bardzo dobra. – I cały czas szpital się rozwija, ma dobrych specjalistów, przybywa sprzętu – dodaje pan Andrzej, były pacjent oddziału neurologicznego.

Współpraca z Włochami ma długą historię, a rozpoczęła się już na etapie budowy szpitala. W latach 80. władze ówczesnego województwa zamojskiego starały się o dodatkowe czyniły starania w kierunku pozyskania dodatkowych środków na dokończenie budowy, a później wyposażenie placówki.

W 1989 roku ordynariusz archidiecezji lubelskiej, ks. bp Bolesław Pylak, nawiązał współpracę z Instytutem św. Rafała w Mediolanie. Jej efektem było przyznanie przez rząd włoski dotacji na wyposażenie szpitala "papieskiego” w wysokości 8,3 mld lirów.

Od tamtej pory przekazywaniem pomocy zajmowało się AISPO, czyli Stowarzyszenie Włoskie dla Solidarności Między Narodami.

W latach 1992–98 do Zamościa trafił specjalistyczny sprzęt i aparatura medyczna, m.in. tomograf komputerowy i nowoczesne aparaty do znieczulania. Włosi pomagali też m.in. uruchomić pracownię hemodynamiczną, organizowali kursy szkoleniowe, przyznawali stypendia dla kadry szpitala, jak również uczyli zarządzania nowoczesną placówką.

Polsko-Włoska Fundacja im. św. Rafała w Krakowie powstała w kwietniu 1997 roku. Jej założycielami są Skarb Państwa oraz stowarzyszenie AISPO z siedzibą w Mediolanie.

Przypomnijmy, że to właśnie dzięki tej fundacji 21-letni Dominik z Zamościa otrzymał niedawno wartą 80 tys. złotych najnowszej generacji protezę bioelektryczną ręki.

Poniedziałkowa uroczystość rozpocznie się w samo południe od mszy świętej w kaplicy szpitalnej, której przewodniczyć będzie ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po nabożeństwie zaplanowano przekazanie aparatury.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!