piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Gaz łupkowy. Mieszkańcy nie chcą odwiertów, pomogą Francuzi?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2011, 14:20

Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Teraz będą wie
Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Teraz będą wie

Mieszkańcy gminy Grabowiec szukają pomocy u francuskiego europosła, bo nie chcą, żeby w ich sąsiedztwie szukano gazu łupkowego. José Bové: Zaproszę premiera Donalda Tuska na Zamojszczyznę, nich zobaczy jak wyglądają poszukiwania złóż.

O sprawie "Dziennik Wschodni" pisał w środę". Nie wszyscy mieszkańcy gminy Grabowiec są zadowoleni z badań sejsmicznych oraz planowanego przez formę Chevron wiercenia otworu poszukiwawczego złóż gazu łupkowego w Rogowie Kolonii. Mają wątpliwości, co do bezpieczeństwa ekologicznego metod wydobycia. Ich zdaniem po zeszłorocznych badaniach w niektórych studniach woda zrobiła się czarna, a w kilku domach puściły fundamenty i popękały ściany.

Dlatego o pomoc zwrócili się do francuskiego europosła z frakcji Zieloni, który jest przeciwnikiem poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego. Kilkuosobowa delegacja niezadowolonych mieszkańców spotkała się w Warszawie z José Bové oraz francuskimi dziennikarzami.

– Prace w Rogowie na zlecenie firmy Chevron, w ramach poszukiwań gazu łupkowego, jeszcze się nie rozpoczęły – informuje Tadeusz Solecki z Geofizyki Toruń.

Pękały budynki

W zeszłym roku firma prowadziła w rejonie Rogowa badania naukowe, które nie miały związku ani z firmą Chevron, ani z poszukiwaniem gazu łupkowego. Po zakończeniu prac – na kilkuset umów wejścia na posesję – ma cztery sprawy dotyczące spękań budynków. – Nasze badania nie wykazały jednoznacznie, czy przyczyną spękań były nasze prace, czy też zmienne warunki meteorologiczne występujące w tym rejonie – informuje Solecki.

Firma zaproponowała zainteresowanym rekompensatę pieniężną lub naprawę budynków, sprawa jest finalizowana. Po doświadczeniach z okolic Rogowa Geofizyka Toruń wprowadziła monitoring wpływu badań na budynki. – Zarzuty, że prowadzone przez nas prace mogły mieć wpływ na pogorszenie jakości wody w studniach są bezpodstawne i niepotwierdzone żadnymi badaniami – wskazuje przedstawiciel toruńskiej firmy.


Podkreśla, że badania sejsmiczne są prowadzone metodą wibratorową, bezinwazyjną, o minimalnym wpływie na środowisko oraz infrastrukturę. – Wzbudzanie fali sejsmicznej odbywa się bez ingerencji w warstwy wodonośne znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Przypominają badania USG, które nie wyrządzają szkody pacjentowi – twierdzi Solecki.

Mieszkańcy jednak mają wątpliwości

– José Bové przekaże sprawę premierowi Donaldowi Tuskowi i zaprosi go do odwiedzenia Rogowa –
mówi Alex Dayet, organizator spotkania. – Do Parlamentu Europejskiego w Brukseli pojedzie sołtys wioski, w roli przedstawiciela.

Po publikacji "Dziennika Wschodniego" sprawą zainteresowała się też europosłanka prof. Lena Kolarska-Bobińska (PO). – Proces szukania gazu łupkowego w Polsce dopiero się rozpoczyna, ale już widać, że zajmujące się tym firmy powinny prowadzić bardzo intensywny dialog ze społecznością lokalną – uważa prof. Kolarska-Bobińska, która w Brukseli pracuje w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. – Jeżeli brakuje rzetelnych informacji, pojawia się strach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sosna andrzej
imię
f
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sosna andrzej
sosna andrzej (19 czerwca 2011 o 02:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak na mojej wiosce kładli linie telefoniczne to również ludzie protestowali, nikt nie pozwalał aby na jego polu leżała linia telefoniczna. Gdy w miasteczku budowali nadajnik ery to również protestowali.
A teraz co? wszyscy mają telefony , komórki. Gdy teraz zapytasz ciemników o co im wtedy chodziło to każdy się wypiera. Komunistyczny system został zniesiony z sejmu 20 lat temu , natomiast w niektórych głowach pozostanie na wieki.
Rozwiń
imię
imię (17 czerwca 2011 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Woda w pobliżu miejsc gdzie wydobywa się gaz pali się. Smacznego!


Czyli bimber przypominający ten pędzony na karbicie.Ja kuna jestem za,alkochol w mojej studni...
Rozwiń
f
f (17 czerwca 2011 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kilo' timestamp='1308304356' post='490609']
Warto obejrzeć

http://www.youtube.com/watch?v=NLZq65JLIe8
[/quote]

[size="4"]Ja również ten dokument polecam.
Woda w pobliżu miejsc gdzie wydobywa się gaz pali się. Smacznego!
[/size]
GASLAND film nominowany do Oscara w 2011r. w kategorii filmów dokumentalnych. Emitowany był również przez kanał HBO - niestety prawdopodobnie nie doczeka się premiery w polskiej TV ze względu na tematykę jaką porusza.
Rozwiń
KK
KK (17 czerwca 2011 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ot ciemnota
Rozwiń
MAG
MAG (17 czerwca 2011 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A skąd w gminie Grabowiec wziął się francuski europoseł? Bywa tam codziennie, czy co? Ktoś w Garbowcu, chyba ten szfindel kręci?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!