niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Z najnowszego raportu ministerstwa zdrowia wynika, że na Ukrainie jest w tej chwili około 650 tys. osób chorych na gruźlicę, czyli dwa razy więcej niż przed dziesięcioma laty. W Polsce również nastąpił nawrót tej groźnej choroby. Prątkują zwłaszcza mieszkańcy wsi.

Co to jest gruźlica?

Gruźlica jest chorobą zakaźną ludzi i zwierząt. Atakuje różne narządy, zwykle płuca (jamy gruźlicze, zmiany marskie). Ma przebieg przewlekły i różnorodny. Objawia się głównie chudnięciem, gorączką oraz zmianami we krwi. Lekarze wyróżniają gruźlicę otwartą (stadium choroby, w którym odbywa się w płucach proces czynny, zaraźliwy dla otoczenia) oraz gruźlicę zamkniętą (stadium gruźlicy zaleczonej, niezaraźliwej dla otoczenia). W obydwu przypadkach chory powinien przebywać pod ścisła kuratelą medyczną.

Szacuje się, że na Ukrainie jest w tej chwili ok. 650 tys. osób chorych na gruźlicę, czyli dwa razy więcej niż 10 lat temu. W tych samych proporcjach wzrasta też śmiertelność. W 1990 roku zmarło na tę chorobę blisko 5 tys. osób, w ubiegłym - niemal dwukrotnie więcej. Główne przyczyny szerzenia się gruźlicy to - według raportu - zła sytuacja gospodarcza w kraju, złe odżywianie, brak pieniędzy na leki i działań profilaktycznych ze strony państwa. Ministerstwo zdrowia obawia się dalszego wzrostu zachorowań. Jedną z przyczyn może okazać się tegoroczna amnestia z okazji 10. rocznicy niepodległości. Wolność uzyskało 40 tys. osób. Wielu z nich choruje na gruźlicę.
- Jeszcze 10 lat temu w naszym kraju lekarze wykrywali tylko pojedyncze przypadki tej choroby - powiedziała nam Irena Sobtyl, zastępca wojewódzkiego inspektora w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Od tamtej pory odnotowywany jest stopniowy wzrost zachorowań.
Z danych Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że w 2000 roku na Lubelszczyźnie zapadalność na gruźlicę na 100 tys. mieszkańców wyniosła 35,0. Na wsi była większa - 42,1. To dotyczy tylko świeżych przypadków. Chorobowość na gruźlicę ogółem kształtowała się na poziomie 43,9, przy czym na wsi wskaźnik ten był dużo większy - 54,3. Największą zapadalność na gruźlicę odnotowano w powiecie janowskim (68,3 na 100 tys. mieszkańców), hrubieszowskim (66,1) i tomaszowskim (64,9). Jeżeli chodzi o chorobowość, to prym wiódł powiat zamojski (78,3), a dalej janowski (72,3) i tomaszowski (57,3). - W ciągu roku chory na gruźlicę może zarazić 10 osób ze swojego najbliższego otoczenia - powiedział Dziennikowi Stanisław Tokarski, dyrektor Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!