sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Hetman jest wielki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 czerwca 2005, 19:29
Autor: Bogdan Nowak

Zamoyski wygląda na jakieś 50 lat. Ma brodę i łysinę. Siedzi na rosłym rumaku. Jego pierś osłania pancerz, a w wyciągniętej ręce dumnie dzierży buławę. Zamościanie, po 100 latach oczekiwania, mają w końcu pomnik założyciela miasta. I to jak okazały!

Obelisk hetmana z każdej strony wygląda imponująco. Waży ponad 6,5 tony i ma ok. 6 m wysokości. Z cokołem, na którym stanął, jest wysoki na 4 piętra. - Pomnik hetmana Zamoyskiego uważam za jedną z najlepszych moich prac - nie ukrywał zadowolenia prof. Marian Konieczny, znany krakowski rzeźbiarz, który specjalnie na tę okazję przyjechał do Zamościa.

Rzeźbę z brązu odlano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Stamtąd hetman i jego rumak całą noc pod eskortą jechał do Zamościa na kilkumetrowej szerokości platformie. Do postawienia hetmana na nogi (podczas drogi Zamoyski leżał na boku) użyto wielkiego dźwigu. Operacjom ekipy technicznej przez kilka godzin przypatrywały się setki mieszkańców i turystów. Podniesienie kanclerza z platformy, montaż czy ustawienie hetmana na cokole nagradzano burzą oklasków.
- Mieszkańcy miasta czekali na tę chwilę wiek. Wyszło pięknie! - cieszył się Mirosław Filipek, prezes Fundacji "Morando”, która zainicjowała i pilotowała budowę pomnika. Szacuje, że pomnik będzie kosztować ok. 600 tys. zł. Ale już wiadomo, że sporo udało się zaoszczędzić na transporcie. - Pieniądze nadal zbieramy. Brakuje nam jeszcze ok. 100 tys. zł.
Choć hetman już stoi, pomnik zostanie odsłonięty dopiero w połowie września. Wcześniej trzeba jeszcze zagospodarować plac przed pałacem, ułożyć płytki chodnikowe, ustawić ławki itd. Dlaczego pomnik przyjechał do Zamościa wcześniej? Bo w sezonie na pewno przyciągnie rzeszę turystów. - Boję się tylko, że Zamoyski coś za bardzo macha tą buławą na wschód. Żeby nie było z tego jakiejś chryi - żartował jeden z mieszkańców Zamościa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!