piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zamość

Horodło: Uczczą pamięć o uczciwych Ukraińcach

Dodano: 27 maja 2011, 09:10

Mieszkańcy Horodła pamiętają o Polakach, którzy zginęli z rąk UPA (na zdjęciu podczas sprzątania gro
Mieszkańcy Horodła pamiętają o Polakach, którzy zginęli z rąk UPA (na zdjęciu podczas sprzątania gro

Na uroczystości poświęcenia tablicy Alei Róż Solidarności zapraszają w weekend do Horodła Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej, parafia św. Jacka i Matki Bożej Różańcowej w Horodle oraz Stowarzyszenie 10 czerwca z Krakowa.

– Nie to, co dzieli a to, co łączy powinno stanowić o dzisiejszych relacjach w świecie pełnym przemocy i pamięci o krwawej przeszłości – z takiego założenia wychodzi Dariusz Tuz, prezes Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej, który na co dzień uczy religii w horodelskich szkołach. – Ufamy, że rozpoczęte dzieło znajdzie naśladowców, a nowe pokolenie umiłuje sens słowa miłość i przebaczenie.

We wrześniu ub. roku odbyła się w Horodle uroczystość upamiętniająca bohaterskie postawy ludności ukraińskiej wobec polskich rodzin w czasie rzezi wołyńskiej. Bo – jak przypominają historycy – uczciwych i sprawiedliwych Ukraińców nie brakowało.

Mówiła o tym niedawno wojewoda lubelski. Jej dziadkowie mieszkali w Kolonii Sahryń.

– To, że przeżyli wojnę zawdzięczali sąsiadowi, Ukraińcowi, który w nocy zastukał do okna i powiedział, żeby uciekali. I uciekli – mówiła Genowefa Tokarska.

– Ziemia hrubieszowska jest przesiąknięta krwią ludzi niewinnych. Ale przebaczenie sam Bóg wynagradza. O tym mamy pamiętać. Nie podsycajmy innych do nienawiści, bo to nie prowadzi do niczego dobrego – zaapelowała w Sahryniu podczas uroczystości związanych z 67 rocznicą śmierci siostry Longiny Trudzińskiej i 7 chłopców z zakładu wychowawczego w Turkowicach, zabitych przez UPA.

W weekend w Horodle zaplanowano kolejną uroczystość, której przesłaniem jest przebaczenie i pojednanie. W sobotę o godz. 16 kościele św. Mikołaja rozpocznie się konferencja popularno-naukowa, w której udział zapowiedzieli m.in. Ewa Siemaszko, Cezary Ritter, Andrzej Madej oraz młodzież z krakowskich szkół.

W niedzielę o godz. 11.30 odprawiona zostanie msza święta celebrowana przez abp Jana Martyniaka, metropolitę warszawsko-przemyskiego kościoła greckokatolickiego, a następnie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica z Aleją Róż Solidarności.

Przypomnijmy, że wczoraj w zamojskim kościele św. Katarzyny otwarto wystawę "Niedokończone msze wołyńskie”. Ekspozycja ukazuje martyrologię duchowieństwa wołyńskiego, ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Referat wprowadzający wygłosił dr Leon Popek z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!