sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Horodło: Uczczą pamięć o uczciwych Ukraińcach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2011, 09:10

Mieszkańcy Horodła pamiętają o Polakach, którzy zginęli z rąk UPA (na zdjęciu podczas sprzątania gro
Mieszkańcy Horodła pamiętają o Polakach, którzy zginęli z rąk UPA (na zdjęciu podczas sprzątania gro

Na uroczystości poświęcenia tablicy Alei Róż Solidarności zapraszają w weekend do Horodła Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej, parafia św. Jacka i Matki Bożej Różańcowej w Horodle oraz Stowarzyszenie 10 czerwca z Krakowa.

– Nie to, co dzieli a to, co łączy powinno stanowić o dzisiejszych relacjach w świecie pełnym przemocy i pamięci o krwawej przeszłości – z takiego założenia wychodzi Dariusz Tuz, prezes Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej, który na co dzień uczy religii w horodelskich szkołach. – Ufamy, że rozpoczęte dzieło znajdzie naśladowców, a nowe pokolenie umiłuje sens słowa miłość i przebaczenie.

We wrześniu ub. roku odbyła się w Horodle uroczystość upamiętniająca bohaterskie postawy ludności ukraińskiej wobec polskich rodzin w czasie rzezi wołyńskiej. Bo – jak przypominają historycy – uczciwych i sprawiedliwych Ukraińców nie brakowało.

Mówiła o tym niedawno wojewoda lubelski. Jej dziadkowie mieszkali w Kolonii Sahryń.

– To, że przeżyli wojnę zawdzięczali sąsiadowi, Ukraińcowi, który w nocy zastukał do okna i powiedział, żeby uciekali. I uciekli – mówiła Genowefa Tokarska.

– Ziemia hrubieszowska jest przesiąknięta krwią ludzi niewinnych. Ale przebaczenie sam Bóg wynagradza. O tym mamy pamiętać. Nie podsycajmy innych do nienawiści, bo to nie prowadzi do niczego dobrego – zaapelowała w Sahryniu podczas uroczystości związanych z 67 rocznicą śmierci siostry Longiny Trudzińskiej i 7 chłopców z zakładu wychowawczego w Turkowicach, zabitych przez UPA.

W weekend w Horodle zaplanowano kolejną uroczystość, której przesłaniem jest przebaczenie i pojednanie. W sobotę o godz. 16 kościele św. Mikołaja rozpocznie się konferencja popularno-naukowa, w której udział zapowiedzieli m.in. Ewa Siemaszko, Cezary Ritter, Andrzej Madej oraz młodzież z krakowskich szkół.

W niedzielę o godz. 11.30 odprawiona zostanie msza święta celebrowana przez abp Jana Martyniaka, metropolitę warszawsko-przemyskiego kościoła greckokatolickiego, a następnie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica z Aleją Róż Solidarności.

Przypomnijmy, że wczoraj w zamojskim kościele św. Katarzyny otwarto wystawę "Niedokończone msze wołyńskie”. Ekspozycja ukazuje martyrologię duchowieństwa wołyńskiego, ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Referat wprowadzający wygłosił dr Leon Popek z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!