poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Hrubieszów będzie grzany torfem?

Autor: ask

Wydobycie torfu (fot. Wojsyl)
Wydobycie torfu (fot. Wojsyl)

Do końca roku znane będą wyniki badania torfowisk w południowo-zachodniej części Hrubieszowa. Specjaliści określą, czy będzie mógł on być wykorzystany jako materiał opałowy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Sprawa torfowisk na terenie miasta nie jest nowa. Niedawno dotarła do nas nawet informacja o tym, że w latach 60. ubiegłego wieku przeprowadzono badania określające głębokość jego złóż – mówi Marta Majewska, zastępca burmistrza Hrubieszowa. – Sprawdziliśmy jednak wszystkie posiadane dokumenty i ekspertyzy i okazało się, że takich badań jednak nie prowadzono.

O możliwość sprawdzenia tego, ile torfu zalega pod miastem, spytali jednak niedawno przedsiębiorcy zrzeszenie w Hrubieszowskiej Radzie Gospodarczej, organie doradczym burmistrza.

Jeden z przedsiębiorców, który zajmuje się między innymi poszukiwaniem pokładów bursztynu zaoferował, że bezpłatnie wykonana badanie georadarem. Odwierty wykonano w trzech miejscach: pomiędzy śluzą na Huczwie, drogą łączącą Sławęcin z ulicą Zamojską, oraz lasem na wzgórzu Dębinka. Próbki przekazano właśnie do ekspertyzy.

– Czekamy na wyniki, które określą nie tylko głębokość pokładów torfu, ale także jego kaloryczność. Dopiero dysponując takimi danymi będziemy mogli zastanowić się, czy wydobycie torfu będzie dla nas opłacalne – tłumaczy zastępca burmistrza. – Jeśli tak, to być może mogłaby powstać spółka zajmująca się wydobyciem torfu, w której udziały miałoby także miasto Hrubieszów.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 października 2015 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Debile, zrobią wykopaliska jak w paru miejscach pod wydobycie ziemi na budowę obwodnicy i później tak to zostawią. W wiatraki inwestujcie, w baterie słoneczne, ta energia nigdy się nie wyczerpie!!! Ale nie, po co, Polska musi jarać węgiel, torf i w ogóle, musimy trwać w średniowieczu energetycznym i mentalnym oczywiście też!!!
Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2015 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świat idzie w fotowoltaikę, perowskity, a u nas torf ma być przyszłością energetyczną! To pokazuje prawdziwą pozycję cywilizacyjną Polski. Smutne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!