sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Hrubieszów: Kolejna wielka wystawa archeologiczna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2011, 14:12

Wystawa była dotąd prezentowana w Centrum Kultury  (Leszek Wójtowicz)
Wystawa była dotąd prezentowana w Centrum Kultury (Leszek Wójtowicz)

Najcenniejsze odkrycia archeologiczne dokonane nad Morzem Czarnym i na Kaukazie przez polskich i niemieckich badaczy w XIX i XX wieku będzie można zobaczyć na wystawie, która w kwietniu zostanie otwarta w hrubieszowskim muzeum.

To będzie kolejny, po sukcesie wystawy "Troja – sen Henryka Schliemanna, którą w ub. roku odwiedziło 15 tys. osób, polsko-niemiecki projekt podniesienia rangi hrubieszowskiego muzeum.

Większość z ponad tysiąca zabytków nie była nigdy prezentowana publicznie, natomiast po Hrubieszowie wystawa zostanie rozebrana, a eksponaty wrócą do magazynów muzealnych. – Nigdy więcej nie zostaną pokazane razem – mówi starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa, który bardzo cieszy się z faktu, że w podlegającej mu placówce w ciągu kilkunastu miesięcy zorganizowana zostanie już druga ważna i wielka ekspozycja.

Podkreśla, że to głównie zasługa prof. Andrzeja Kokowskiego, dyrektora Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, który będzie realizował projekt wspólnie z hrubieszowskim muzeum oraz berlińskim Museum für Vor- und Frühgeschichte. Przypomnijmy, że ooczkiem w głowie cenionego badacza są Goci. Kokowski przez kilkanaście lat prowadził w Masłomęczu prace wykopaliskowe i dzięki niemu o podhrubieszowskiej wiosce głośno jest na całym świecie.

Na ekspozycji "Srebrny koń – skarby archeologiczne między Morzem Czarnym a Kaukazem”, która pod koniec kwietnia zostanie otwarta w muzeum przy ul. 3 Maja, będzie mozna zobaczyć zabytki z czasów od 1300 r. przed Chrystusem do 600 r. po Chrystusie. Będą to m.in. niezwykle cenne egzemplarze broni z epoki brązu, biżuteria z brązu, srebra oraz złota, wytwory antyczne ze szkła i kamieni szlachetnych, rzeźby starożytne w brązie, antyczne amfory na wino, rytualne kotły do mieszania krwi z kobylim mlekiem, starożytne lustra, rekonstrukcje strojów sprzed 2700 lat, hełmy z brązu oraz wiele innych zabytków nigdy dotąd nie pokazywanych w Polsce.

Szczególnie atrakcyjne będą oryginalne złote elementy stroju księżniczki scytyjskiej odkryte w grobowcu książęcym w Ryżanówce na Ukrainie. Prezentowane na wystawie przedmioty były w użyciu przez plemiona koczowników, m.in. Scytów, Sarmatów, Hunów i Gotów.

Pierwsze eksponaty trafią do Hrubieszowa w przyszłym miesiącu. Wystawę bedzie można oglądać przez 5 mięsiecy, czyli do końca września. – Takiej ekspozycji nigdy w Polsce nie było i nie będzie. To rarytas – mówi Bartłomiej Bartecki, archeolog z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Dylan
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Dylan
Dylan (21 lutego 2011 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ćwoki znaczy kto?
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2011 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
te ćwoki i tak tego nie docenią
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!