niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Hrubieszów ma 610 lat. Będzie wielka feta na jubielusz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lipca 2010, 14:50

Wystawy, koncerty, konkursy, zawody sportowe oraz uroczysta sesja Rady Miasta towarzyszyć będą obchodom 610. rocznicy nadania Hrubieszowowi praw miejskich. Gwiazdą Dni Hrubieszowa będzie zespół IRA.

– Przygotowujemy się do jubileuszu i już zapraszamy wszystkich do nas – mówi Marek Bartkowiak, zastępca burmistrza Hrubieszowa.

Obchody rozpoczną się 22 sierpnia podczas koncertu "Europa na ludowo”. Burmistrz przekaże wtedy mieszkańcom 18-tysięcznego Hrubieszowa klucze do bram miasta.

W kolejnych dniach zaplanowano m.in. promocję książki "Ludzie z hrubieszowskiej konspiracji” Władysława Zielińskiego, spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem, koncert Teatru Piosenki MŁYN, festyn rodzinny "HaDeK dzieciom”, otwarcie wystawy pocztówek ze zbiorów Jerzego Krzyżewskiego "610 lat Hrubieszowa” i promocję książki autorstwa Krzyżewskiego "Hrubieszów starą pocztówką malowany”.

Będzie też gratka dla cyklistów: 29 sierpnia odbędą się otwarte mistrzostwa Hrubieszowa w jeździe parami na czas organizowane przez Stowarzyszenie "Hrubieszów na Rowerach”.

Kulminacja obchodów przypadnie na początek września. Zaplanowano mszę świętą i uroczysta okolicznościową sesję Rady Miasta, spotkanie z Edytą Zarębską, autorką książek dla dzieci, rozstrzygnięcie konkursu historycznego "Wiedza o Hrubieszowie i ludziach z nim związanych” oraz ogłoszenie konkursu recytatorskiego "Ziemia hrubieszowska w poezji i prozie”.

Grupa Teatralna Gamma przedstawi spektakl "Kartoteka”, w planach jest też rodzinny rajd historyczny i otwarcie wystawy "Hrubieszów w grafice Alfreda Przybysza”.

5 września odbędzie się pierwszy Bieg Gotów. Zawody mają na stałe wejść do ogólnopolskiego kalendarza imprez sportowych. Obchody Dni Hrubieszowa zwieńczy wieczorem festyn rodzinny, którego gwiazdą ma być zespół IRA.

Mieszkańcy chlubią się bogatą historią swego miasta. W Hrubieszowie urodzili się m.in. pisarz Bolesław Prus, konstruktor i wynalazca Abraham Stern oraz wybitny architekt Wiktor Zin. Przez cztery lata mieszkał tu poeta Bolesław Leśmian, przez dwa stacjonował w 2 Pułku Strzelców Konnych mjr Henryk Dobrzański "Hubal”.

Patronat medialny nad imprezą sprawować będzie Dziennik Wschodni.

Jagiellońskie miasto

Hrubieszów to jedno z najstarszych miast Lubelszczyzny. W 1400 roku otrzymał prawo miejskie magdeburskie z rąk króla Władysława Jagiełły. Jest najdalej na wschód wysuniętym polskim miastem Unii Europejskiej. Przygraniczne położenie wyznaczyło Hrubieszowowi niezwykłe i burzliwe dzieje, a ślady wielokulturowości są dostrzegane do tej pory w różnych zakątkach miasta. Z zabytków na uwagę zasługują m.in. zwieńczona 13 cebulastymi kopułami cerkiew Zaśnięcia NMP z 1873 roku, kościół św. Stanisława Kostki z 1630 roku, zespół dworski Du Chateau czy słynne hrubieszowskie sutki, czyli murowane kramy wzorowane na wschodnich bazarach z charakterystyczną wąską uliczką wewnętrzną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 lipca 2010 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zobaczcie jak wyglądają te sutki , kramy - naprawdę wstyd ,od lat niec ni zrobiono aby przywrócić im pierwotny charakter
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!