niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Hrubieszów: Pomnik czeka na odsłonięcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2009, 14:00

Ma prawie 6 m wysokości i waży ponad 9 ton. Wyrzeźbiony według projektu nieżyjącego Stanisława Momota pomnik Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939–1945 przyjechał w listopadzie do Hrubieszowa. Jego odsłonięcie zaplanowano pod koniec września.

Pomnik wyrzeźbił zespół artystów z Jarosławia, a zainstalowała go na cokole firma z Grabowca. Na tę chwilę hrubieszowscy partyzanci czekali ponad 40 lat.

– To także wspaniała lekcja historii dla najmłodszych mieszkańców miasta – uważa Sławomir Zawiślak, prezes zarządu okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Zamościu.

Granitowe bryły ze Strzegomia sprowadził na początku lat 60. Stefan Momot, partyzant i rzeźbiarz, który jednocześnie zaprojektował pomnik. Monument przedstawiający sylwetkę partyzanta z karabinem autor dedykował poległym kolegom z oddziałów partyzanckich na ziemi hrubieszowskiej.

W 1977 roku projekt zyskał pozytywną opinię Związku Polskich Artystów Plastyków. Czas mijał, pomnika jednak nie budowano. Dlatego Momot kamień z niedokończoną rzeźbą przekazał w 1995 roku na rzecz miasta. Od tamtej pory bryła leżała w trawie.

W końcu akowcy zwrócili się do władz miasta z prośbą o dokończenie dzieła. Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Hrubieszowie doprowadził do wykonania ostatecznego projektu budowy fundamentów oraz sposobu montażu cokołu, uzyskano akceptację nazwy i inskrypcji pomnika w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W listopadzie ub. roku "partyzant” przyjechał w końcu do Hrubieszowa i stanął na skwerku przy ul. Rynek.

– Odsłonięcie pomnika symbolizującego i przypominającego polski czyn zbrojny jest z pewnością ważnym wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności i doskonałą lekcją historii dla młodzieży, gdyż uroczystości odbywać się będą w ramach obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego – powiedział nam Marek Bartkowiak, zastępca burmistrza Hrubieszowa.

Na 28 września zaplanowano m.in. poświęcenie i odsłonięcie pomnika, mszę świętą polową w intencji ojczyzny, apel pamięci, salwę honorową, a także złożenie wieńców i kwiatów.

Władze Hrubieszowa zwróciły się do prezydenta RP o objęcie honorowego patronatu nad uroczystością, nie zapomniano o władzach wojewódzkich oraz sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Stefan Momot nie doczekał tej chwili. Zmarł w 1998 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kol
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kol
kol (2 września 2009 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy nie żyjący już artysta był w AK?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!