wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Hrubieszów: Rolnicy pikietowali przed urzędem gminy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 stycznia 2012, 13:31

Rolnicza pikieta miała pokojowy charakter (Czytelnik)
Rolnicza pikieta miała pokojowy charakter (Czytelnik)

Blisko 300 rolników wzięło udział w dzisiejszej pikiecie przed Urzędem Gminy Hrubieszów. Zapowiadają, że jeżeli samorząd nie zdecyduje się na obniżenie podatku rolnego, pojawią się na sesji budżetowej.

– To pierwsza tak duża demonstracja w Hrubieszowie od niepamiętnych czasów – mówi Jan Grabarczuk, przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność w Hrubieszowie, która zorganizowała wczorajszą pikietę. – Mamy nadzieję, że bedzie skuteczna. Jeśli nie, to za tydzień pojawimy się jeszcze w większym gronie na sesji budżetowej.

Dzisiejsza demonstracja miała pokojowy przedbieg. Rolnicy nie mieli ze sobą transparentów, jedynie polskie flagi oraz gwizdki.

Po przekazaniu przewodniczącemu Rady Gminy Hrubieszów petycji w sprawie obniżenia podatku rolnego, pod którą podpisało się ponad tysiac rolników, demonstranci rozeszli się do domów.

Pod koniec ub. roku Rada Gminy Hrubieszów uchwaliła cenę kwintala żyta, która jest przelicznikiem wykorzystywanym do naliczania podatku rolnego. W tym roku wynosi ona 63 zł, czyli jest wyższa od ubiegłorocznej o 25,4 zł.

– W ubiegłym roku rolnicy płacili za hektar przeliczeniowy ok. 94 zł, w tym roku trzeba będzie zapłącić 157,50 zł – opowiada Grabarczuk. –U nas mamy gleby najwyższej klasy, dlatego przelicznik jest wysoki.

Podkreśla, że przyjęta przez hrubieszowskich radnych cena żyta jest wyższa o 50–85 proc. od ceny przyjętej przez inne gminy powiatu hrubieszowskiego.

– Domagamy się obniżenia wysokości podatku rolnego, bo zaproponowany w tej chwili przez radnych stanowi duże obciążenie dla wielu rodzin – mówi Grabarczuk. – Niech wałdze gminy szukają oszczędności u siebie.

Protest rolników z gminy Hrubieszów popiera Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność.

– Nie można dobijać rolników takimi uchwałami – powiedziała nam jej przewodnicząca Teresa Hałas. – Rada Gminy nie może działać przeciwko swoim wyborcom, nie można ustalać podatku w astronomicznej wysokości.

Ani z wójtem gminy Hrubieszów Janem Mołodeckim, ani z przewodniczącym RG Januszem Jędrzejewskim nie udało się nam skontaktować. Sekretarz gminy Tomasz Zając nie chciał się wypowiadać na temat protestu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Barbara
Rolnik
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Barbara
Barbara (25 stycznia 2012 o 06:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Rolnik' timestamp='1327411362' post='587631']
W 100% popieram!!!
Wójt, przewodniczący i cała rada nie urwali się z innej planety.
"Daliście nam władzę to pokażemy co to znaczy... WŁADZA" brak słów...
Doskonale znają sytuację rolników.
[/quote]

Niwestety! rolnik uważany jest za ostatnie ogniwo w łańcuszku i będzie szarpany przy każdym ruchu. Gmina była i jest rolniczą a przewodniczący Rady nauczycielem, więc on sobie jakoś poradzi, gorzej z tymi co nie mogą wiązać końca z końcem, bo pieniądze pozyskiwane jako dochód z gospodarstwa nie mają troczków!
Rozwiń
Rolnik
Rolnik (24 stycznia 2012 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W 100% popieram!!!
Wójt, przewodniczący i cała rada nie urwali się z innej planety.
"Daliście nam władzę to pokażemy co to znaczy... WŁADZA" brak słów...
Doskonale znają sytuację rolników.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!